©  NiUS Radio Uniwersytet Szczeciński wszystkie prawa zastrzeżone. 

 
  • Home
  • Aktualności
  • Uczelnia
  • Nauka Mówi: CleanHME (Clean Energy from Hydrogen-Metal Systems)

Nauka Mówi: CleanHME (Clean Energy from Hydrogen-Metal Systems)

5 Luty 2024 | Uniwersytet Szczeciński

Głównym celem projektu CleanHME jest opracowanie nowego, czystego, bezpiecznego, kompaktowego i bardzo wydajnego źródła energii opartego na systemach wodór-metal, które mogłoby być przełomem zarówno w zastosowaniach prywatnych, jak i przemysłowych.

Nowe źródło energii mogłoby być wykorzystane zarówno jako mały system mobilny, jak i alternatywnie jako samodzielny generator ciepła i energii elektrycznej. W przypadku sukcesu prowadzonych badań proponowane rozwiązania mogą być przełomem dla branży energetycznej i będą mieć ogromne znaczenie dla tzw. technologii bezemisyjnych, przyczyniając się do ochrony klimatu i środowiska naturalnego.

Projekt ClearHME jest realizowany w ramach europejskiego programu Horyzont 2020 i konkursu pt. „Przyszłe i nowo powstające technologie”, finansującego przełomowe projekty badawcze o wysokim ryzyku realizacyjnym i wysokim potencjale rozwojowym dla gospodarki i społeczeństwa Europy. Projekt jest realizowany przez 4 lata (1.08.2020 -31.07.2024) przez szerokie, europejskie konsorcjum, grupujące 17 instytucji naukowych (m.in. Akademię Morską w Szczecinie, Uniwersytet w Uppsali, Politechnikę w Turynie, Uniwersytet w Sienie, INFN Włochy, CNRS Francja, Instytut Josefa Stefana ze Słowenii), startupów i firm komercyjnych z 9 krajów europejskich, współpracujące z czołowymi naukowcami z USA (Massachusettes Institute of Technology) i Kanady (Lakehead University). Jest koordynowany przez grupę badawczą Instytutu Fizyki Uniwersytetu Szczecińskiego pod kierownictwem prof. dr hab. Konrada Czerskiego, dyrektora Centrum Fizyki Eksperymentalnej Uniwersytetu Szczecińskiego „eLBRUS”. 

Nauka Mówi to cykl filmów popularyzujących badania i prace naukowe prowadzone w Uniwersytecie Szczecińskim stanowi element projektu Społeczna Inicjatywa Naukowa Uniwersytetu Szczecińskiego (SINUS).  

Projekt Społeczna Inicjatywa Naukowa Uniwersytetu Szczecińskiego został dofinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki”. 



NiUS Radio

Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności
Uniwersytet Szczeciński
ul. Cukrowa 12, 71-004 Szczecin
tel.: 91 444 34 71
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


© NiUS Radio Uniwersytet Szczeciński wszystkie prawa zastrzeżone. 

Do góry