©  NiUS Radio Uniwersytet Szczeciński wszystkie prawa zastrzeżone. 

 
  • Home
  • Aktualności
  • Uczelnia
  • Wielkie rozczarowanie. Geneza rewolucji Solidarności

Wielkie rozczarowanie. Geneza rewolucji Solidarności

2 listopada 2023 | Paulina Zaremba
Fot. Materiały Organizatora

Polska lat 70. XX wieku, socjalistyczna modernizacja, kulturowe podłoże buntu - to tematy, które zostaną podjęte podczas Interdyscyplinarnej debaty Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Szczecińskiego Colloquia Erasmiana.

Tym razem zaproszonym gościem jest dr hab. Marcin Zaremba, prof. UW, autor książki „Wielkie rozczarowanie. Geneza rewolucji Solidarności”, wydanej przez Znak Horyzont. Rozmowę z profesorem poprowadzą Dorota Kurek-Śliżewska i Filip Przytulski.

Spotkanie wokół publikacji odbędzie się 23 listopada 2023 o godzinie 18:00 w Centrum Dydaktyczno-Badawczym Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego (Geocentrum), w sali 30a.

Uczestnikami debaty będą:

  • dr hab. Marcin Zaremba, prof. UW (historia)
  • Uniwersytet Warszawski
  • prof. dr hab. Inga Iwasiów (literaturoznawstwo) Uniwersytet Szczeciński
  • dr hab. Maciej Kowalewski, prof. US (socjologia) Uniwersytet Szczeciński

Poniżej zamieszczamy fragment książki oraz notę wydawcy i serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniu.

Fragment książki:

Inna sprawa, że nowoczesne społeczeństwo jest zbyt złożone, by dało się opisać proces narastania buntu, posługując się jednym uniwersalnym kluczem. W Polsce często dyskusja o tym, dlaczego doszło do Sierpnia ’80, kończy się wskazaniem na znaczenie wyboru Karola Wojtyły na papieża i na jego przyjazd do kraju w czerwcu 1979 r. Bezsprzecznie były to wydarzenia ważne i przełomowe w tej historii. Lecz one tylko nadały kierunek lawinie, która już się toczyła.

Nota wydawcy:

Czy pojawienie się kryzysu po okresie długotrwałej poprawy warunków życia mogło doprowadzić do rewolucji roku 1980?

Marcin Zaremba uzupełnia i dokonuje rewizji stanu wiedzy na temat genezy rewolucji Solidarności. Jego książka objaśnia przełomowe wydarzenia w najnowszej historii Polski. Jest także fascynującą podróżą odkrywającą mechanizmy funkcjonowania PRL-owskiego społeczeństwa.

Jak na nastroje społeczne wpływała zachodnia muzyka czy prasa dostępna w czasach gierkowskiego otwarcia na świat? W jaki sposób wcześniejsze bunty i zrywy kształtowały pamięć zbiorową Polaków?

W rozważaniach Marcina Zaremby mitologizowane czasy gierkowskie stają się tytułowym "wielkim rozczarowaniem", kiedy "okazało się, że bigos się skończył, kolejki pod sklepami wydłużyły jak nigdy dotąd, a w głowach pozostała myśl, że może być lepiej".



NiUS Radio

Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności
Uniwersytet Szczeciński
ul. Cukrowa 12, 71-004 Szczecin
tel.: 91 444 34 71
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


© NiUS Radio Uniwersytet Szczeciński wszystkie prawa zastrzeżone. 

Do góry