©  NiUS Radio Uniwersytet Szczeciński wszystkie prawa zastrzeżone. 

 
  • Home
  • Aktualności
  • Uczelnia
  • Groźne i przydatne - projekt Studenckiego Koła Naukowego Antygen

Groźne i przydatne - projekt Studenckiego Koła Naukowego Antygen

3 sierpnia 2023 | Agnieszka Lizak/Uniwersytet Szczeciński
Fot. Marcin Boduszek

Antygen – Studenckie Koło Naukowe Mikrobiologów i Immunologów dostało dofinansowanie Ministerstwa Edukacji i Nauki w wysokości 62 215, 50 zł na realizację projektu naukowego: „Groźne i przydatne – poszukiwanie wydajnych producentów piocyjaniny na kąpielisku miejskim w Szczecinie”.
Badania dotyczą występowania w zbiornikach wodnych bakterii pseudomonas aeruginosa zwanej pałeczką ropy błękitnej. Jest ona bakterią o dwóch twarzach, z jednej strony jest oportunistycznym patogenem wywołującym zakażenia szpitalne, a z drugiej drobnoustrojem o szerokim potencjale biotechnologicznym. W związku z powszechnym występowaniem pseudomonas aeruginosa w środowisku naturalnym konieczne jest monitorowanie wody w kąpieliskach miejskich w celu zapewnienia bezpieczeństwa korzystającym, w szczególności osobom z grup ryzyka (pacjenci z cukrzycą, mukowiscydozą i w stanie immunosupresji). Zamknięcia kąpielisk spowodowane wykryciem pałeczki ropy błękitnej stanowią problem, który można rozwiązać poprzez odnalezienie i kontrolowanie rezerwuarów (źródeł) tej bakterii.
"Nasze badania pozwolą na ustalenie, w których miejscach na basenie może znajdować się poszukiwana bakteria i dzięki temu ułatwimy zarządcy jej ewentualne usunięcie. Z kolei skuteczne usunięcie bakterii spowoduje, że basen będzie zamykany rzadziej, więc społeczeństwo nie tylko będzie miało ciągły dostęp do kąpieliska w gorące dni, ale także dodatkową gwarancję, że odpoczynek w takim miejscu jest bezpieczny pod względem sanitarnym" - mówi dr inż. Adrian Augustyniak, opiekun naukowy koła.

W składzie Koła Naukowego „Antygen” jest 13 osób: Łukasz Baraniecki – przewodniczący, Natalia Gurgacz – wiceprzewodnicząca i sekretarz KN oraz studenci kierunków mikrobiologia i biotechnologia: Adrian Staszewski, Jakub Pietryszyn, Karolina Widoniak, Maksymilian Mitrowski, Marlena Langner, Paulina Plewa, Sara Chrzanowska, Weronika Kucharska oraz dwoje wolontariuszy: mgr Małgorzata Piesyk i Adam Sobkowiak. Opiekunem koła jest dr hab. Beata Tokarz-Deptuła, prof. US, a Opiekunem naukowym dr inż. Adrian Augustyniak.

https://www.facebook.com/search/top?q=antygen


NiUS Radio

Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności
Uniwersytet Szczeciński
ul. Cukrowa 12, 71-004 Szczecin
tel.: 91 444 34 71
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


© NiUS Radio Uniwersytet Szczeciński wszystkie prawa zastrzeżone. 

Do góry