©  NiUS Radio Uniwersytet Szczeciński wszystkie prawa zastrzeżone. 

 
  • Home
  • Aktualności
  • Szczecin
  • Upamiętnią gen. Aleksandra Litwinowicza na rajdzie DAKAR

Upamiętnią gen. Aleksandra Litwinowicza na rajdzie DAKAR

4 Styczeń 2024 | Mateusz Iżakowski

Już w piątek, 5 stycznia wystartuje nasłynniejszy rajd na świecie - DAKAR 2024. Wśród zawodników reprezentujacych nasz kraj jest aktualny motocyklowy rajdowy mistrz Polski Bartłomiej Tabin, który w szczególny sposób postanowił uczcić pamięć pochowanego na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie - generała Aleksandra Litwinowicza.
Gospodarzem 46. edycji Dakaru będzie ponownie Arabia Saudyjska, w której między 5, a 19 stycznia 2024 r. rozegra się najtrudniejszy rajd świata. Rozpocznie się w mieście AlUla i zakończy w Yanbu na wybrzeżu Morza Czerwonego. Załogi będą miały do pokonania blisko 7900 km, z czego aż 4727 km to odcinki specjalne z pomiarem czasu. Trasa biegnie przez najbardziej zapierające dech w piersiach i najtrudniejsze tereny Arabii Saudyjskiej, w tym Empty Quarter, Rub' al Khali i Wadi Rum.
Aktualny motocyklowy rajdowy mistrz Polski Bartłomiej Tabin, postanowił uczcić pamięć pochowanego na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie - generała Aleksandra Litwinowicza, umieszczając na kasku, motocyklu i stroju portret generała.

Bartłomiej Tabin:

Dakar to długodystansowy rajd pojazdów terenowych. Po części czysta przygoda, po części zacięty wyścig. Podczas Rajdu Dakar zawodnicy przemieszczają się drogami publicznymi na odcinki specjalne, które muszą pokonać w jak najszybszym czasie zaliczając wszystkie punkty kontrolne, co jest bardzo trudnym zadaniem, bo wymaga wręcz bezbłędnej nawigacji w pustynnym terenie. Uczestnicy muszą być szybcy, wszechstronni i niezwykle sprawni. Podczas każdego z kilkunastu etapów kierowcy spędzają w swoich pojazdach niemal cały dzień zmagając się ze zdradliwym terenem. Częste awarie to chleb powszedni w tym sporcie, więc znajomość mechaniki i umiejętność szybkich napraw jest niezbędna.


NiUS Radio

Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności
Uniwersytet Szczeciński
ul. Cukrowa 12, 71-004 Szczecin
tel.: 91 444 34 71
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


© NiUS Radio Uniwersytet Szczeciński wszystkie prawa zastrzeżone. 

Do góry