©  NiUS Radio Uniwersytet Szczeciński wszystkie prawa zastrzeżone. 

 
  • Home
  • Aktualności
  • Szczecin
  • Spotkanie z prof. Ewą Kraskowską

Spotkanie z prof. Ewą Kraskowską

17 czerwca 2022 | Paulina Zaremba

Fot. Książnica Pomorska

Książnica Pomorska, Instytut Literatury i Nowych Mediów Uniwersytetu Szczecińskiego oraz czasopismo "Autobiografia. Literatura-Kultura-Media" zapraszają na spotkanie wokół książki "Ksiądz Kaingba, mój dziadek", autorstwa prof. Ewy Kraskowskiej i wykład "Pisanie życia", które odbędą się 30 czerwca 2022 roku o godzinie 17.00 w Sali im. Zbigniewa Herberta w Książnicy Pomorskiej.

Rozmowę poprowadzą prof. Inga Iwasiów i dr Aleksandra Grzemska.

Książka wpisuje się nurt life wiriting. Zawiera fakty historyczne i biograficzne związane z życiem tytułowego bohatera, jak również autorki. Publikacja ujawnia szczegóły dokumentalistycznego śledztwa. Znajdziemy w niej także zbiór archiwalnych materiałów, ilustrujących opowieść.

Opis książki pochodzi od wydawcy:

Urodzone na początku XX wieku w rodzinie mandżurskiego wieśniaka dziecko zostaje polskim katolickim księdzem – tak w jednym zdaniu streścić można żywot Józefa Kaingby (1900-1988). Nawet ta lakoniczna informacja jest już sama w sobie intrygująca, a jeśli dodać do niej wojnę rosyjsko-japońską, wieloletni romans z uroczą dziewczyną z kościelnego chóru, nieślubne dziecko, okupacyjne perypetie i zażyłą przyjaźń z Ludwikiem Solskim, biografia Józefa obrasta w zdarzenia godne vie romancée. Ponad trzydzieści lat po jego śmierci starannie rekonstruuje ją i opowiada wnuczka księdza Kaingby, Ewa Kraskowska. Książka zawiera bogaty materiał ilustracyjny (fotografie, dokumenty) zaczerpnięty z domowych zbiorów autorki oraz z różnych archiwów.


NiUS Radio

Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności
Uniwersytet Szczeciński
ul. Cukrowa 12, 71-004 Szczecin
tel.: 91 444 34 71
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


© NiUS Radio Uniwersytet Szczeciński wszystkie prawa zastrzeżone. 

Do góry