• Sportowe podsumowanie tygodnia 21-28 marca 2022 roku

Sportowe podsumowanie tygodnia 21-28 marca 2022 roku

28 Marca 2022 | Krystian Szarszewski
Grafika: Krystian Szarszewski

Iga Świątek nową liderką rankingu WTA! KING Wilki Morskie Szczecin rozegrały dwa mecze domowe w ramach Energa Basket Ligi. Reprezentacja Polski zremisowała towarzyski mecz ze Szkocją. Trener Pogoni Kosta Runjaić ogłosił na specjalnej konferencji, że po obecnym sezonie opuści stolicę województwa zachodniopomorskiego.

23 marca, godzina 16:00

KING Wilki Morskie Szczecin – Stal Ostrów Wielkopolski 79:118 (Energa Basket Liga)

Wilki Morskie doznały dotkliwej porażki w meczu przeciwko mistrzom kraju – Stali Ostrów Wielkopolski. Porażka różnicą niemal 40 punktów pokazuje, że różnice poziomów pomiędzy obiema drużynami w tym meczu były bardzo rozległe. Goście od samego początku meczu świetnie punktowali, a pierwsza połowa meczu zakończyła się wynikiem 65:41 dla przyjezdnych. Stal znakomicie prezentowała się w ataku, a obrona KINGA w tym meczu nie należała do najszczelniejszych. Koszykarze z Ostrowa Wielkopolskiego imponowali formą, a w szczególności rzutami z dystansu. Goście wygrali we wszystkich kwartach, a spotkanie zakończyło się wynikiem 118:79 dla zawodników z Wielkopolski. Dla KINGA każdy ligowy mecz jest bardzo istotny w kontekście awansu do fazy play-off. Następny mecz ligowy zawodnicy trenera Miłoszewskiego rozegrali na swojej hali przeciwko Treflowi Sopot.

Skład Wilków: Borowski, Dorsey-Walker, Langevine, Richardson, Threatt, Bartosz, T. Davis, Kikowski, Kroczak, Matczak, Rosiński, Schenk.

28 marca, godzina 17:30

KING Wilki Morskie Szczecin – Trefl Sopot 98:73 (Energa Basket Liga)

Koszykarze ze Szczecina w dobrym stylu zrehabilitowali się swoim fanom za porażkę sprzed pięciu dni przeciwko Stali Ostrów Wielkopolski. Łupem Wilków w szczecińskiej hali padła drużyna Treflu Sopot. KING Wilki Morskie pokonały rywali z województwa pomorskiego różnicą 25 punktów, a w samym meczu trafiali do kosza łącznie za niemal 100 oczek. Najwięcej udanych rzutów w szczecińskiej drużynie zaliczył Amerykanin Jay Threatt, który zanotował na swoim koncie 23 punkty. Wilki prowadziły trzynastoma punktami już do pierwszej połowy. Następne dwie kwarty nie przyniosły większych zmian i ponownie zwyciężyli w nich koszykarze Miłoszewskiego. Każde zwycięstwo KINGA w lidze jest na wagę złota w kontekście walki o fazę play off. Aktualnie szczecinianie plasują się na szóstym miejscu w tabeli Energa Basket Ligi. Następne spotkanie Wilki Morskie rozegrają 1 kwietnia o godzinie 17:30 w Warszawie, a ich rywalem będzie tamtejsza Legia.

24 marca, godzina 20:45

Szkocja – Polska 1:1 (piłka nożna, mecz towarzyski)

Debiut nowego selekcjonera reprezentacji Polski nie zostanie zbyt dobrze zapamiętany. Polacy w ramach meczu towarzyskiego na stadionie w Glasgow zremisowali 1:1 ze Szkocją. Gola na wagę remisu dla Polaków strzelił Krzysztof Piątek, który wykorzystał rzut karny w 94. minucie. Gospodarze pokonali naszego bramkarza w 68. minucie i od tamtego momentu prowadzili w meczu. Spotkanie po obu stronach było rozgrywane bardzo przeciętnie, momentami po prostu słabo. Polacy nie prezentowali wysokiej formy i rzadko dochodzili do dobrych okazji strzeleckich. Bardzo słabe 90. minut rozegrał Arkadiusz Reca. Ponadto pierwsza połowa meczu została okupiona kontuzjami wśród Biało-Czerwonych. Urazów nabawili się Bartosz Salamon i Arkadiusz Milik. Oboje nie będą dostępni na wtorkowe spotkanie barażowe przeciwko Szwecji. Pod znakiem zapytania stoi występ Krzysztofa Piątka, który podczas meczu ze Szkocją doznał bolesnego urazu Achillesa. Napastnik Fiorentiny pomimo kontuzji brał udział w poniedziałkowym treningu kadry. Problemy zdrowotne ma także kapitan kadry Robert Lewandowski. Sztab medyczny uspokaja jednak, że napastnik Bayernu będzie dostępny na wtorkowe spotkanie. Mecz przeciwko Szwedom jest arcyważny i to od jego rezultatu będzie zależeć, czy Polska pojedzie na mundial w Katarze.

Skład Polski: Skorupski, Bednarek (83’ Buksa), Glik, Salamon (44’ Bielik), Reca, Krychowiak (61’ Szymański), Żurkowski, Cash, Zieliński (71’ Grosicki), Milik (27’ Piątek), Moder.

26 marca

Iga Świątek (WTA – SINGIEL)

Już 4 kwietnia Iga Świątek oficjalnie zostanie nową liderką rankingu WTA! Polka nową pozycje zawdzięcza zwycięstwu przeciwko Viktoriji Golubic. 20-latka jest autorką historycznego wyczynu, o którym mówią media na całym świecie. Świątek jest pierwszą Polką w historii, która tego dokonała. Na szczególne wyróżnienie zasługuje fakt, że Iga Świątek znajduje się w bardzo wąskim gronie 28 tenisistek, którym udało się zdobyć szczyt rankingu WTA.

Pogoń Szczecin

Trener Pogoni Szczecin Kosta Runjaić po wielu tygodniach niepewności ogłosił, że nie przedłuży kontraktu i po aktualnie trwającym sezonie opuści zespół. Umowa Niemca z Pogonią obowiązuje do 1 lipca 2022 roku. Runjaić trenował Dumę Pomorza od listopada 2017 roku i dotychczas prowadził zespół w 161 spotkaniach, w których zdołał 71 razy pokonać rywali, 44 razy zremisować i 46 razy przegrać. 50-letni szkoleniowiec poprowadzi Portowców jeszcze w ośmiu ostatnich kolejkach PKO BP Ekstraklasy. Pogoń w tym sezonie ma dużą szansę na osiągnięcie historycznego sukcesu, albowiem Granatowo-Bordowi aktualnie znajdują się na pierwszej lokacie w tabeli i są jednymi z faworytów do zdobycia mistrzostwa Polski. Zatem trener Runjaić ma dobrą okazję na to, aby swój ostatni sezon w Szczecinie okrasić pierwszym tytułem mistrzowskim w historii Pogoni. Drużyna ze stolicy województwa zachodniopomorskiego pod skrzydłami Kosty Runjaicia notowała regularny progres, a w zeszłym sezonie zespół zdobył brązowy medal mistrzostw Polski i zdołał awansować do europejskich rozgrywek po 20 latach nieobecności. Oficjalnie nie znamy jeszcze kolejnego pracodawcy Niemca, lecz za kulisami mówi się, że największe zainteresowanie szkoleniowcem przejawia Legia Warszawa i Schalke 04.