• Sportowe podsumowanie tygodnia 14-21 marca 2022 roku

Sportowe podsumowanie tygodnia 14-21 marca 2022 roku

21 Marca 2022 | Krystian Szarszewski
Grafika: Krystian Szarszewski

Chemik Police najlepszą drużyną fazy zasadniczej! KING Wilki Morskie poczyniły duży krok w stronę fazy play-off. Pogoń Szczecin rozgromiła Wisłę Kraków na własnym stadionie. Selekcjoner reprezentacji Polski Czesław Michniewicz powołał kilku zawodników z zespołów PKO BP Ekstraklasy, w tym jednego z Pogoni Szczecin!

18 marca, godzina 19:30

MKS Dąbrowa Górnicza – KING Wilki Morskie Szczecin 77:90 (Energa Basket Liga)

Arcyważne zwycięstwo KINGA Wilków Morskich na wyjazdowym meczu przeciwko zespołowi z Dąbrowy Górniczej. Szczecinianie w województwie śląskim wygrali z przewagą 13 punktów. Pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 50:42 dla gości. Mimo przegranej w trzeciej kwarcie Wilki dobrze punktowały. W ostatniej części meczu szczecinianie zwyciężyli z przewagą sześciu punktów. Najlepiej punktującym zawodnikiem po stronie KINGA był Malachi Richardson, który trafiał do kosza łącznie za 30 oczek. Zwycięstwo w odległej Dąbrowie Górniczej przybliża Wilki do rozgrywek play-off. Aktualnie podopieczni trenera Miłoszewskiego na koncie posiadają 38 punktów. Następny mecz koszykarze ze Szczecina rozegrają na własnej hali w środę 23 kwietnia, a ich rywalami będą zawodnicy Stali Ostrów Wielkopolski.

Skład Wilków: Richardson, Langevine, Borowski, Kikowski, Matczak, Threatt, T. Davis, Dorsey-Walker, Bartosz, Kroczak.

18 marca, godzina 20:30

Pogoń Szczecin – Wisła Kraków 4:1 (PKO BP Ekstraklasa)

Od samego początku mecz ten przypominać mógł spotkanie, które odbyło się dwa tygodnie temu w Szczecinie. Wtedy rywalem Pogoni był zespół Radomiaka Radom. Podobnie jak w tamtym meczu Portowcy naciskali na Wisłę od samego początku. Byli bardzo aktywni w ofensywie, konstruowali wiele akcji i oddawali strzały w stronę bramki przyjezdnych. Duma Pomorza otworzyła mecz za sprawą akcji młodzieżowca Mariusza Fornalczyka. Piłka po jego strzale odbiła się od jednego z obrońców gości, a następnie wpadła do bramki. Wiślacy po straconej bramce nieco się rozbudzili, a Pogoń przestała mocno naciskać na zespół z Krakowa. W 30. minucie po dość przypadkowej sytuacji Krakowianie zdołali wyrównać. Jeszcze przed przerwą świetnym górnym podaniem popisał się Sebastian Kowalczyk. Piłka trafiła wprost na głowę wbiegającego w pole karne Kamila Drygasa i ten umieścił futbolówkę w siatce. Do przerwy Portowcy prowadzili 2:1. Po wznowieniu gry Pogoń ponownie zdominowała Wisłę i prowadziła grę. Kluczową rolę w tym meczu odgrywały skrzydła, a szczególnie wyróżniał się Fornalczyk. W 68. minucie po jego akcji padła kolejna bramka dla Granatowo-Bordowych. Znowu było to trafienie samobójcze obrońcy gości. Mimo olbrzymiego wkładu w bramki, Fornalczyk nadal nie miał trafienia na koncie. Następne minuty nie przyniosły zmiany obrazu gry i Duma Pomorza ciągle rozgrywała piłkę. Wisła sporadycznie przeprowadzała ataki na bramkę Stipicy, lecz były one nieskuteczne. W doliczonym czasie gry wynik podwyższył Michał Kucharczyk, który popisał się ładnym trafieniem. Świetną asystę przy tej bramce zanotował Damian Dąbrowski. Pogoń pokonała Wisłę Kraków 4:1 i tym samym wróciła na fotel lidera PKO BP Ekstraklasy. Portowcy na 1. miejscu w tabeli spędzą co najmniej najbliższe dwa tygodnie, ponieważ w tym czasie odbywać się będzie przerwa na reprezentacje i rozgrywki ligowe wrócą dopiero 1 kwietnia. Piłkarze Kosty Runjaicia 2 kwietnia na stadionie w Łęcznej zmierzą się z tamtejszym Górnikiem. Na koniec reprezentacyjnej przerwy powinniśmy również dowiedzieć się, czy aktualny trener Pogoni przedłuży obowiązujący do lipca kontrakt. Tylko od jego decyzji zależy to, czy zostanie on w Szczecinie na kolejne lata. Zarząd i kibice chcieliby, aby związek pomiędzy Pogonią, a Runjaiciem trwał nadal po zakończeniu sezonu.

Skład Pogoni: Stipica, Mata, Malec, Triantafyllpoulos, Bartkowski, Dąbrowski, Grosicki (82’ Kucharczyk), Kowalczyk (81’ Kurzawa), Drygas (86’ Bichakhchyan), Fornalczyk (70’ Łęgowski), Parzyszek (71’ Jean Carlos).

21 marca, godzina 17:30

Grupa Azoty Chemik Police – Bella Dolina Rzeszów 3:1 (TAURON Liga)

Przed tym spotkaniem na fotelu lidera były zawodniczki z Rzeszowa, natomiast za ich plecami znajdowały się policzanki. Mecz ten był decydującym w kwestii tego, która drużyna zakończy fazę zasadniczą na pierwszej pozycji. Chemik Police potwierdził swoją dobrą dyspozycję i pokonał swoje rywalki, lecz nie obyło się bez problemów. Pierwsze dwa sety mistrzynie Polski wygrały z przewagą kilku punktów, natomiast trzeci set zakończył się minimalnym zwycięstwem gościn. W konsekwencji wyniku 2:1 potrzebny był czwarty set, w którym siatkarki trenera Marka Mierzwińskiego zagrały koncertowo i pokonały Bella Dolinę 25:12! Mecz zakończył się wynikiem 3:1 dla gospodyń i to one zakończyły fazę zasadniczą na pierwszym miejscu w tabeli ligowej. Najlepszą zawodniczką tego spotkania została reprezentantka Chemika – Martyna Czyrniańska, która dla swojego zespołu zdobyła 18 punktów. Mecz pomiędzy Chemikiem, a Bellą Doliną zakończył fazę zasadniczą. Etap play-off TAURON Ligi rozpocząć ma się 3 kwietnia.

Skład Chemika: Kowalewska, Czyrniańska, Kąkolewska, Brakocević-Canzian, Łukasik, Wasilewska, Stenzel, Lipska, Pol, Połeć.

Reprezentacja Polski w piłce nożnej

Selekcjoner reprezentacji Polski Czesław Michniewicz do listy powołanych zawodników z lig zagranicznych dołączył również piłkarzy występujących w Ekstraklasie. Na finał barażów o mundial i na towarzyski mecz ze Szkocją zostali powołani: Patryk Kun (Raków Częstochowa), Bartosz Salamon (Lech Poznań), Mateusz Wieteska (Legia Warszawa) i Kamil Grosicki (Pogoń Szczecin). Skrzydłowy Pogoni do reprezentacji Polski powróci niemal równo po roku nieobecności. Ostatni mecz w kadrze narodowej Grosicki rozegrał 31 marca 2021 roku przeciwko Anglii. 33-letni zawodnik w biało-czerwonej koszulce rozegrał 83 spotkania, w których udało mu się 17 razy pokonać bramkarza przeciwników, a 24 razy zaliczał asysty przy trafieniach kolegów z drużyny. Michniewicz zapowiedział, że „Grosik” na razie nie będzie brany pod uwagę jako zawodnik do pierwszego składu. Sam zawodnik ze zrozumieniem przyjął tę decyzję i bardzo cieszy się ze swojego powrotu w szeregi reprezentacji. 24 marca w Glasgow Polska zmierzy się z reprezentacją Szkocji w ramach meczu towarzyskiego. Pierwotnie w ten dzień Polacy mieli rozegrać półfinałowy mecz barażowy przeciwko Rosji w Moskwie. Tego samego dnia Biało-Czerwoni poznają rywala, z którym będą walczyć o awans na Mistrzostwa Świata 2022 w Katarze. Rywalami piłkarzy Michniewicza będzie reprezentacja, która wyjdzie zwycięsko z pojedynku Szwecja – Czechy.