• Sportowe podsumowanie tygodnia 31 stycznia - 6 lutego 2022

Sportowe podsumowanie tygodnia 31 stycznia - 6 lutego 2022

6 Lutego 2022 | Krystian Szarszewski
Grafika: Krystian Szarszewski

W piątek oficjalnie rozpoczęto Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie, a w sobotę pierwszy medal dla Polaków zdobył skoczek narciarski – Dawid Kubacki! W sobotę do gry wrócili piłkarze Pogoni Szczecin, którzy udanie rozpoczęli rundę wiosenną w Gliwicach. W minionym tygodniu po dwa mecze rozegrali koszykarze KINGA Wilków Morskich i siatkarki Grupa Azoty Chemika Police. Jak zaprezentowały się drużyny z regionu i Polacy na igrzyskach? Zapraszam do sportowego podsumowania tygodnia.

2 lutego 2022, godzina 17:30 Astoria Bydgoszcz – KING Wilki Morskie Szczecin 71:102 (Energa Basket Liga)

Koszykarze ze Szczecina wygrali w Bydgoszczy w wielkim stylu i świetnie przywitali się z parkietem po trzy tygodniowej przerwie. Siatkarze trenera Miłoszewskiego zdobyli w meczu ponad sto punktów. Pierwsza kwarta była wyrównana i skończyła się wynikiem 25:20 dla gospodarzy. Następne partie meczu należały już wyłącznie do Wilków. I połowa zakończyła się wynikiem 47:43 dla szczecinian, lecz po przerwie przewaga na korzyść gości zdecydowanie rosła. Koszykarze KINGA rozegrali znakomitą drugą część spotkania, w której zdobyli aż 55 punktów, a gospodarze zaledwie 28. Wilki w czwartej kwarcie całkowicie dominowali i kontrolowali przebieg tej części gry. Gospodarze nie byli w stanie skonstruować wielu składnych akcji i to goście zdobywali coraz większą przewagę. Najlepszym graczem meczu w składzie KINGA był Sherron Dorsey-Walker, który zdobył 24 punkty i 2 zbiórki. Koszykarze Wilków Morskich po tym meczu znajdowali się na 8. miejscu w tabeli Energa Basket Ligi. Następnym ligowym rywalem szczecinian był Śląsk Wrocław, spotkanie to obyło się 6 lutego w stolicy województwa dolnośląskiego.

Skład KINGA Wilków Morskich: Dorsey-Walker, Matczak, T. Davis, S. Davis, Threatt, Kikowski, Schenk, Langevine, Kroczak, Bartosz.

6 lutego 2022, godzina 17:30 Śląsk Wrocław – KING Wilki Morskie Szczecin 85:74 (Energa Basket Liga)

Niestety koszykarze ze Szczecina nie zdołali pokonać Śląska Wrocław na wyjeździe. Mecze we Wrocławiu okazał się trudny dla Wilków. Podopieczni trenera Miłoszewskiego nie wygrali w stolicy województwa Dolnośląskiego żadnej kwarty. Pierwsza połowa spotkania zakończyła się wynikiem 41:38. Mimo dość wyrównanego wyniku, to Śląsk kontrolował przebieg meczu i był drużyną lepszą. Końcówka spotkania była decydująca dla ostatecznego wyniku meczu. Zawodnicy ze Szczecina odnotowali wiele strat, które powodowały utratę punktów. Ta porażka na pewno nie pomogła Wilkom w walce o miejsce, które gwarantuje awans do fazy play-off Energa Basket Ligi. Aktualnie zespół Miłoszewskiego znajduje się na 7. miejscu w ligowej tabeli. Następne spotkanie KING Wilki Morskie rozegrają w niedzielę w Szczecinie. Rywalem szczecinian będzie Anwil Włocławek.

Skład KINGA Wilków Morskich: S. Davis, Dorsey-Walker, Langevine, Matczak, Threatt, Bartosz, Borowski, T. Davis, Kikowski, Kroczak, Rosiński, Schenk.

3 lutego 2022, godzina 18:00 Fatum Nyiregyhaza – Grupa Azoty Chemik Police 0:3 (Liga Mistrzyń)

Pewne zwycięstwo na Węgrzech odniosły siatkarki Chemika Police, które rozgrywały spotkanie w ramach piątek kolejki fazy grupowej siatkarskiej Ligi Mistrzyń. Gospodynie w żadnym z trzech setów nie zdołały zdobyć nawet 20 punktów. Polki bezproblemowo pokonały swoje rywalki i dzięki temu zwycięstwu przybliżają się do awansu do kolejnej fazy rozgrywek Ligi Mistrzyń. Niestety policzanki nie mogą myśleć już o pierwszym miejscu w swojej grupie, ponieważ to zarezerwowane było od samego początku dla siatkarek Imoco Volley Conegliano, które w tym sezonie będą broniły tytułu. O awansie Chemika z drugiego miejsca zadecydują wygrane mecze, a nie punkty. Policzanki awansują do fazy play-off w momencie, w którym znajdą się wśród trzech najlepszych drużyn z drugich miejsc spośród wszystkich grup. Zwycięstwo przeciwko Fatum Nyiregyhaza zdecydowanie przybliża Chemika do dalszej gry, lecz o tym finalnie zadecydują mecze innych drużyn.

Skład Chemika Police: Brakocević-Canzian, Czyrniańska, Rios, Drews, Kąkolewska, Kowalewska, Lipska, Łukasik, Milenković, Pol, Polec, Stenzel, Wasilewska, Żurawska.

6 lutego 2022, godzina 19:00 KS Pałac Bydgoszcz – Grupa Azoty Chemik Police 1:3 (TAURON Liga)

Faworytem meczu w Bydgoszczy był zespół mistrza Polski – Grupa Azoty Chemik Police. Zawodniczki Pałacu przed meczem z zespołem z Polic zajmowały przedostatnie miejsce w tabeli. Siatkarki Chemika Police – dość niespodziewanie – przegrały pierwszego seta w Bydgoszczy, lecz wola walki i umiejętności policzanek były na tyle wysokie, że zawodniczkom udało się odwrócić losy meczu na swoją korzyść. Pałac wygrał pierwszego seta wynikiem 26:24 – była to bardzo wyrównana część gry. Mistrzynie Polski następne trzy sety zwyciężyły dość pewnie, bo z co najmniej czteropunktową przewagą. Dzięki temu zwycięstwu drużyna z Polic umacnia się na pozycji wicelidera i traci zaledwie trzy punkty do wciąż liderującego zespołu z Rzeszowa. Następny mecz Chemik rozegra przeciwko drużynie E. Leclerc Moya Radom. Spotkanie odbędzie się 11 lutego o godzinie 17:30 w hali im. Ignacego Łukasiewicza w Policach.

Skład Chemika Police: Stenzel, Drews, Kowalewska, Kąkolewska, Brakocević-Canzian, Wasilewska, Łukasik.

5 lutego 2022, godzina 17:30 Piast Gliwice – Pogoń Szczecin 0:2 (PKO BP Ekstraklasa)

Portowcy wrócili do walki o ligowe punkty w PKO BP Ekstraklasie po przerwie zimowej. Pogoń bardzo udanie rozpoczęła rundę wiosenną, wygrywając w Gliwicach 2:0. Pierwsza połowa meczu nie była porywająca, a optyczną przewagę mieli gliwiczanie. Do przerwy tablica wyników pokazywała rezultat 0:0. Po wznowieniu gry spotkanie toczyło się podobnie jak przez pierwsze trzy kwadranse, lecz do głosu coraz częściej dochodziła Pogoń. W 59. minucie po akcji Sebastian Kowalczyka i świetnym dograniu przez niego piłki w pole karne, Kamil Grosicki umieścił futbolówkę w bramce gospodarzy. Z biegiem czasu Pogoń naciskała na Piasta coraz mocniej, a po zmianach dokonanych w 66. i 76. minucie przez Kostę Runjaicia zespół zyskał nową jakość i świeżość. Na boisku zameldowali się twórcy drugiej bramki dla Pogoni – Mateusz Łęgowski, Michał Kucharczyk i Vahan Bichakhchyan. W 82. minucie bramkarza Piasta pokonał nowy nabytek Pogoni – Bichakhchyan. Bramka została zdobyta dzięki świetnej akcji młodzieżowca Pogoni – Łęgowskiego. Mimo mało atrakcyjnego widowiska dla kibiców, Pogoń wywiozła z Gliwic trzy punkty i wysłała jasny sygnał do lidera – Lecha Poznań – że nie zamierza się poddawać w walce o tytuł mistrza Polski. Portowcy znajdują się na 2. miejscu w tabeli PKO BP Ekstraklasy, a na koncie mają 40 punktów. Następny mecz odbędzie się 13 lutego na stadionie w Szczecinie, a rywalem Granatowo-Bordowych będzie Zagłębie Lubin.

Skład Pogoni: Dante Stipica, Luis Mata, Benedikt Zech, Mariusz Malec, Jakub Bartkowski, Damian Dąbrowski, Kamil Grosicki (76’ Rafał Kurzawa), Sebastian Kowalczyk (76’ Vahan Bichakhchyan), Maciej Żurawski (66’ Mateusz Łęgowski), Jean Carlos (66’ Michał Kucharczyk), Luka Zahović (84’ Piotr Parzyszek).

5 lutego 2022, godzina 7:20 Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie (skoki narciarskie)

W piątek wystartowały Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie, a już w sobotę rozpoczęto zawody w skokach narciarskich. Polscy skoczkowie brali udział w kwalifikacjach do niedzielnego konkursu na skoczni normalnej i nie mieli problemu, żeby awansować do niego w komplecie. Najlepiej z polskiej ekipy zaprezentował się Piotr Żyła, a najbardziej zawiódł skok Kamila Stocha, który uzyskał zaledwie 83,5 metra. Słaby skok Stocha pozwolił mu zająć odległe – 36. miejsce. Piotr Żyła skoczył 102,5 metra i zajął 3. miejsce w kwalifikacjach. Dawid Kubacki zakończył kwalifikacje na 16. miejscu, a Stefan Hula był 27. Nazajutrz, Polaków czekała już poważna walka o medale olimpijskie. 6 lutego 2022, godzina 12:00 Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie (skoki narciarskie) Mamy pierwszy medal olimpijski! Dawid Kubacki zajął 3. miejsce w niedzielnym konkursie na skoczni normalnej podczas zimowych igrzysk w Pekinie. Pierwsze miejsce zajął Japończyk Ryoyu Kobayashi, a drugi był Manuel Fettner. Po pierwszej serii skoków najwyżej z Polaków był Kamil Stoch, który zajmował 3. lokatę. Dawid Kubacki był 8, a w trzeciej dziesiątce klasyfikacji znaleźli się Stefan Hula i Piotr Żyła. Do drugiej serii Polacy przystąpili w komplecie. Wydawało się, że polskim pewniakiem do medalu będzie Kamil Stoch, ale to Dawid Kubacki w drugiej części konkursu wykonał znakomity 103-metrowy skok. Świetna dyspozycja naszego reprezentanta skutkowała tym, że zajął on 3. miejsce podczas niedzielnego konkursu w Pekinie i zgarnął brązowy medal. Na miejscu szóstym zameldował się Kamil Stoch, a na 21. i 26. miejscu zawody zakończyli Piotr Żyła i Stefan Hula.