©  NiUS Radio Uniwersytet Szczeciński wszystkie prawa zastrzeżone. 

 
  • Home
  • Aktualności
  • Nauka
  • Zachodniopomorskie Noble rozdane! Naukowcy z US wyróżnieni

Zachodniopomorskie Noble rozdane! Naukowcy z US wyróżnieni

3 Listopada 2021 | Konrad Wojtyła
Fot. Instytut Historycznu US

W tym roku Zachodniopomorskimi Noblistami zostali m.in. reprezentanci naszej uczelni; prof. dr hab. Jörg Hackmann z Instytutu Historycznego oraz dr hab. prof. US Katarzyna Szopik-Depczyńska z Instytutu Zarządzania.

Nagrody w ramach konkursu naukowego „Zachodniopomorskie Noble” wręczane są od 2000 roku i przyznaje je Zachodniopomorski Klub Liderów Nauki, który skupia wybitnych naukowców. Celem jest wyłonienie najważniejszych osiągnięć naukowych dokonywanych przez naukowców województwa zachodniopomorskiego!

  • Prof. dr hab. Jörg Hackmann jest pracownikiem Instytutu Historycznego US od października 2008 r. w ramach profesury wizytującej historii Europy Wschodniej im. Alfreda Döblina, finansowanej przez Niemiecką Centralę Wymiany Akademickiej (DAAD). To uczony o randze międzynarodowej i ogromnym dorobku opublikowanym w renomowanych czasopismach oraz wydawnictwach naukowych. W roku 2021 został laureatem Konkursu na Naukowa Roku Uniwersytetu Szczecińskiego w grupie nauk humanistycznych, teologicznych i pozostałych społecznych.

Do konkursu „Zachodniopomorskie Noble” zgłoszona została monografia pt.: Geselligkeit in Nordosteuropa. Studien zu Vereinskultur, Zivilgesellschaft und Nationalisierungsprozessen in einer polykulturellen Region (1770-1950) (Veröffentlichungen des Nordost-Instituts, 19). Wiesbaden: Harrasowitz, 2020, s. 520.

Prof. Hackmann w oparciu o analizę wielojęzycznej literatury podmiotu w sposób komparatystyczny ukazał w niej m.in. procesy legislacyjne związane z powoływaniem stowarzyszeń, ich funkcjonowaniem w prowincjach nadbałtyckich Rosji Carskiej, a także Estonii i na Łowie po 1918 roku. Ponadto przedstawił relacje z administracją państwową na tych obszarach, wpływ stowarzyszeń na formowanie się Estończyków i Łotyszów jako narodów oraz ich znaczenie w powstawaniu ruchów niepodległościowych pod koniec XX wieku.

  • Dr hab. prof. US Katarzyna Szopik-Depczyńska jest pracownikiem Katedry Zarządzania Przedsiębiorstwem w Instytucie Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego. Reprezentowana przez nią dyscyplina naukowa to przede wszystkim nauki o zarządzaniu i jakości, a także ekonomia i finanse. W swoim dorobku, oprócz krajowych wydawnictw, ma 13 współautorskich artykułów w renomowanych czasopismach z listy JCR, w tym 9 artykułów naukowych opublikowanych w czasopismach przynależących do 1. kwartyla najlepszych światowych czasopism w dyscyplinie nauk o zarządzaniu i jakości.

Podstawą do wyróżnienia prof. Katarzyny Szopik-Depczyńskiej były prace opublikowane w 2020 roku, dotyczące dwóch nurtów badawczych; zgłębianie uwarunkowań kształtowania aktywności innowacyjnej w kontekście wykorzystania nowoczesnych metod kreowania innowacji oraz prowadzenie badań nad ekonomią cyrkularną, konkurencyjnością gospodarki rozpatrywanej na poziomie krajów, a także zrównoważonym rozwojem przy wskazaniu innowacji jako katalizatora zmian w tym zakresie.


Zespół NiUS Radia serdecznie gratuluje wszystkim laureatom oraz życzy dalszych sukcesów!



NiUS Radio

Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności
Uniwersytet Szczeciński
ul. Cukrowa 12, 71-004 Szczecin
tel.: 91 444 34 71
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


© NiUS Radio Uniwersytet Szczeciński wszystkie prawa zastrzeżone. 

Do góry