©  NiUS Radio Uniwersytet Szczeciński wszystkie prawa zastrzeżone. 

 
  • Home
  • Aktualności
  • Kultura
  • Pięćdziesiąt lat korespondencji Miłosza i Różewicza [POSŁUCHAJ]

Pięćdziesiąt lat korespondencji Miłosza i Różewicza [POSŁUCHAJ]

24 Listopada 2021 | Konrad Wojtyła

Posłuchaj

Posłuchaj

Posłuchaj



Na rynku wydawniczym ukazał się właśnie jubileuszowy tom korespondencji wybitnych polskich twórców Czesława Miłosza i Tadeusza Różewicza.

Książka zatytułowana Braterstwo poezji. Korespondencja, wiersze i inne dialogi1947–2013 zawiera listy oraz wybór wierszy, esejów, rozmów, zapisków intymnych i innych utworów, w których obaj poeci wypowiadali się o sobie nawzajem, w tym także teksty dotąd niepublikowane. Wiele z tych materiałów rzuca całkowicie nowe światło na utrwalony w powszechnej świadomości obraz ich relacji. To nowe spojrzenie przełamuje monopol odczytań eksponujących zazwyczaj antagonizmy. Dzięki temu jesteśmy w stanie o wiele głębiej wniknąć w istotę ich „przyjaznych sporów”.

Miłosz podziwiał Różewicza za „życie niemożliwe”, dziękował mu za chwilę rozmowy, która okazała się dla niego „jednym z najlepszych przeżyć w kraju”. Z kolei autor Niepokoju odwdzięczał się Mistrzowi „braterskim uściskiem”, zawsze z dozą onieśmielenia. Ich korespondencyjny dialog oraz inne formy literackiej rozmowy to fascynujący, wieloaktowy dramat dwóch niezwykłych aktorów, którzy nie muszą przed sobą niczego udawać.

Braterstwo poezji. Korespondencja, wiersze i inne dialogi 1947–2013 to wspólny projekt Wydawnictwa Literackiego i Wydawnictwa Warstwy w 110 rocznicę urodzin Czesława Miłosza i w Roku Tadeusza Różewicza w 100 rocznicę urodzin.Materiały składające się na książkę zebrał i opracował Emil Pasierski, całość wstępem opatrzył Andrzej Franaszek.

Jednocześnie polecamy Wybór poezji Tadeusza Różewicza w serii Biblioteki Narodowej Wydawnictwa Ossolineum,który ukazał się kilka lat temu w opracowaniu prof. Andrzeja Skrendy, Prorektora ds. Naukina Uniwersytecie Szczecińskim.



NiUS Radio

Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności
Uniwersytet Szczeciński
ul. Cukrowa 12, 71-004 Szczecin
tel.: 91 444 34 71
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


© NiUS Radio Uniwersytet Szczeciński wszystkie prawa zastrzeżone. 

Do góry