©  NiUS Radio Uniwersytet Szczeciński wszystkie prawa zastrzeżone. 

 
  • Home
  • Aktualności
  • Kultura
  • Nowości Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Szczecińskiego

Nowości Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Szczecińskiego

Zachęcamy do zapoznania się z nowościami Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Szczecińskiego:

  • Narodziny Izraela. Szkice historyczno-biblijne, autor: ks. Janusz Lemański

Kiedy powstał biblijny Izrael? Idąc śladem relacji biblijnej, narodził się on jako naród podczas pełnego niezwykłych wydarzeń exodusu z Egiptu. Po 40 latach Izraelici dotarli do Transjordanii, zdobyli jej północne i centralne tereny, a następ – nie dokonali inwazji
na zachodni brzeg Jordanu. Te wydarzenia sytuuje się na przełomie XIII /XII wieku przed Chrystusem. Królestwo Izraela – jak się zakłada – powstało w x wieku przed Chrystusem w czasach Dawida i Salomona. Konfrontacja tej opowieści z danymi archeologicznymi
i aktualną wiedzą historyczną nie potwierdza jednak takiej wersji zdarzeń. Jak zatem potraktować obie „wersje”? Wykluczają się nawzajem? Uzupełniają? A może potrzeba tylko, mając wiedzę historyczno-archeologiczną, we właściwy sposób odczytać relacje biblijne?
O tym jest ta książka. O narodzinach Izraela, tego historycznego i tego biblijnego.
O początkach jego religii. Nosi podtytuł „szkice historyczno-biblijne”, gdyż w istocie w ośmiu rozdziałach znajdziemy tylko zarys problemów, które trzeba uwzględnić, jeśli chcemy zrozumieć przesłanie tekstów biblijnych bez konfrontacyjnego nastawienia względem historii i vice versa.

Ze wstępu

  • Erozja wydm pod wpływem spiętrzenia sztormowego Axel z 2017 roku na tle rozwoju polskiego wybrzeża, autor : Tomasz Arkadiusz Łabuz

Celem publikacji jest udokumentowanie zmian morfologicznych brzegów mierzejowo–­wydmowych polskiego wybrzeża Bałtyku po cyklu spiętrzeń sztormowych z sezonu jesienno-zimowego 2016/2017 na tle ogólnego rozwoju wybrzeża.

W rozdziale pierwszym przedstawiono stosowaną metodykę oraz przestrzenny zakres prowadzonych badań terenowych. Rozdział drugi obejmuje charakterystykę polskich wybrzeży mierzejewo-wydmowych, w tym rodzaje wydm, dynamikę, formy brzegu i ich genezę.
W rozdziale trzecim omówiono najważniejsze spiętrzenia sztormowe z XIX i XX w., opierając się na publikacjach naukowych i wybranych materiałach archiwalnych. Scharakteryzowano również wszystkie spiętrzenia sztormowe z XXI w. na podstawie przeprowadzonych badań. Rozdział czwarty poświęcony jest opisowi spiętrzeń najnowszych, w tym największego w XXI w. – o nazwie Axel. W rozdziale piątym szczegółowo opisano skutki jego oddziaływania na polskie wybrzeże mierzejowo-wydmowe, a w szóstym przedstawiono ich analizę. Rozdział siódmy zawiera charakterystykę wpływu spiętrzeń sztormowych, ich określonej częstości, wielkości od zmieniających się warunków klimatu na erozję polskiego wybrzeża. Przedstawiono w nim wpływ sztormów na rozwój form erozyjnych, na rozwój brzegu, w tym na wielkoskalowe zmiany brzegu oraz wielkość zmian wybrzeża w XXI w. Podano ponadto charakterystykę różnych skutków oddziaływania spiętrzeń sztormowych na wybrzeże, w tym działalność człowieka.

Ze wstępu

  • Wartości w języku i literaturze, autorki: Klaudia Koczur-Lejk, Barbara Rodziewicz

Książka jest zbiorem publikowanych wcześniej artykułów dokumentujących zainteresowanie Autorek szeroko pojętą problematyką aksjologiczną. Studia te wpisująsię w – cieszące się niesłabnącą popularnością wśród badaczy rozmaitych dyscyplin naukowych – rozważania nad wartościami, a zatem w refleksję nad tym, co czynimy, co motywuje nas do działania, dlaczego zachowujemy się tak, a nie inaczej, jak powinniśmy postępować, dokąd podążamy, jaki jest nasz stosunek do świata i ludzi.

Zaprezentowane w monografii prace tworzą dwa wyraziste zespoły. Pierwszy, autorstwa Barbary Rodziewicz, to prace poświęcone językoznawczym aspektom aksjologii, analizie materiału językowego współczesnych użytkowników języka polskiego i rosyjskiego oraz niemieckiego; drugi, autorstwa Klaudii Koczur-Lejk, to studia literaturoznawcze skupione wokół czeskiej literatury parenetycznej XVI–XVII wieku. Poza problematyką oscylującą wokół wartości oba te obszary badawcze łączy odniesienie do zagadnień związanych z dziedzictwem kulturowym, religią i tradycją Słowian.

Artykuły w zbiorze zostały uporządkowane w większości według aksjologicznego kryterium onomazjologicznego. Dziewięć tekstów opatrzono nazwą wartości, wokół której koncentrują się omawiane w nich zagadnienia. Są to: prawda, bezpieczeństwo, bogactwo, przyjemność, szczęście, życie, piękno, powściągliwość i ubóstwo. Dwa teksty ujmują omawianą problematykę w szerszym kontekście jako osobowe wzorce aksjologiczne i wartości chrześcijańskie. Wykaz wszystkich prac zamieszczonych w monografii został ujęty
w bibliografii.

od Autorek

  • Modele dialogu z tradycją w najnowszej dramaturgii rosyjskiej, autor: Maciej Pieczyński

Monografia Macieja Pieczyńskiego stanowi udaną próbę nowatorskiego odczytania intertekstualnych relacji wybranych współczesnych dramatów rosyjskich z klasyczną literaturą rosyjską. (…) W rusycystycznym literaturoznawstwie w Polsce dotychczas brakowało tak ożywczego metodologicznie opracowania rosyjskich sztuk współczesnych, w którym oryginalne ujęcie badanych problemów pozwoliłoby na merytoryczne i konstruktywne osadzenie tej twórczości w kontekście ponowoczesnej myśli o literaturze. I tę lukę Autor stara się bardzo rzeczowo wypełnić swoją propozycją. Aktualność i celowość przygotowywanej do druku publikacji nie budzi zatem wątpliwości. (…)

Rozległa wiedza kulturowa, znajomość realiów historycznych oraz pasja pozwalają Pieczyńskiemu — bez przytłaczania wiedzą teoretyczną — przeprowadzić czytelnika przez meandry intertekstualnych odniesień w Tani-Tani Oli Muchiny, Tlenie Iwana Wyrypajewa, Na mieliźnie Igora Szprica, Rosyjskich konfiturach Ludmiły Ulickiej, Annie Kareninie II Olega Szyszkina oraz Martwych uszach, albo Najnowszej historii papieru toaletowego Olega Bogajewa (…). Swoboda, z jaką prowadzone są w książce analizy
i interpretacje oraz poziom ich uszczegółowienia świadczą bez wątpienia o dojrzałości przedstawionej koncepcji badania dialogowania z tradycją w najnowszej dramaturgii rosyjskiej. Wszystkie one dowodzą znakomitej znajomości tekstów klasyków oraz różnorodnych kontekstów kulturowych, w jakie wpisują się omawiane teksty (…).

Modele dialogu z tradycją w najnowszej dramaturgii rosyjskiej Macieja Pieczyńskiego to książka dobrze napisana, ważna z punktu widzenia nie tylko badań naukowych prowadzonych na gruncie polskiej rusycystyki. Jej wartość dostrzegam także na polu dydaktyki akademickiej, gdzie stanowić może cenne, bogate w nowoczesne ujęcia rozpatrywanego zagadnienia kompendium wiedzy o najnowszym dramacie rosyjskim dla studentów rusycystyki czy innych kierunków humanistycznych. (…) Nie ulega wątpliwości, że dzięki prezentowanym wartościom książka będzie interesującą z perspektywy nauki i kształcenia uniwersyteckiego pozycją na mapie polskiej rusycystyki literaturoznawczej.

Z recenzji dr Lidii Mięsowskiej


www.usz.edu.pl   Zdj. F. Kacaliski/ US

NiUS Radio

Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności
Uniwersytet Szczeciński
ul. Cukrowa 12, 71-004 Szczecin
tel.: 91 444 34 71
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


© NiUS Radio Uniwersytet Szczeciński wszystkie prawa zastrzeżone. 

Do góry