©  NiUS Radio Uniwersytet Szczeciński wszystkie prawa zastrzeżone. 

 
  • Home
  • Aktualności
  • Kultura
  • Jonathan Meese & Michał Jankowski „Freedom To Freedom”

Jonathan Meese & Michał Jankowski „Freedom To Freedom”

17 listopada 2023 | Anna Konopka/TRAFO
Grafika: Materiały Organizatora

W centrum artystycznych poszukiwań Jonathana Meese i Michała Jankowskiego znajduje się idea pożegnania świata w jego obecnej formie. Wydarzenia, nadmiar informacji, a przede wszystkim ciemna strona rzeczywistości, przekształcane są w twórczą energię. Krytycznie i z humorem, twórcy eksplorują historię (zarówno zbiorową, jak i osobistą), politykę (w świecie sztuki oraz globalną), a także zakątki ludzkiej psychiki (świadomej i nieświadomej). Obaj artyści odrzucają narodowe, religijne, płciowe, a nawet gatunkowe podziały wyznaczające ostre granice tożsamości.

otwarcie: 7 grudnia 2023 (czwartek) o 19:00

wystawa: 8 grudnia 2023 – 24 marca 2024

Inicjując dialog za pośrednictwem obrazów, Meese i Jankowski nie skupiają się na pojedynczych pracach. Liczy się dla nich skumulowany efekt wzajemnego oddziaływania. W graficiarskim geście Meese i Jankowski pozostawiają na ścianach autokomentarze, które w przewrotny sposób odnoszą się do stworzonej wspólnie trashowej instalacji. Rozsiewają znaczenia w nieoczywistej prezentacji, złożonej z para-rytualnych malarskich „ołtarzy". Poprzez przenikające się prace, artyści ujawniają sploty fantazji, snów i koszmarów, otulające niemal każdy aspekt egzystencji. W odwróconej i zniekształconej rzeczywistości w tle słychać dźwięk gniazda szerszeni. Świadomy widz odkrywa metaforyczne znaczenie „Lady-Melting-Pot” czy symbolikę ringu bokserskiego; znajduje odpowiedź na pytanie: czy człowiek jest najbardziej ludzki, gdy oddaje się zabawie?

Multimedialna twórczość Jonathana Meese urzeka dadaistycznym stosunkiem do rzeczywistości i krytycznym spojrzeniem na porządek społeczny. Jego prace zawierają system znaków, neologizmów, symboli i przenośni nawiązujących do motywu żądzy władzy i ogarniętych nią postaci: mitycznych herosów, „czarnych charakterów" i „bohaterów" wyjętych z kart historii, popkultury, czy fikcyjnych protagonistów. Działania Jonathana Meese w polu sztuki powiązane są z sztandarową ideą artysty diktatur der kunst.

Obrazy Michała Jankowskiego mają równie osobliwy charakter. Artysta pracuje w zachowujących spójność cyklach, które w kolejnych latach ewoluują koncepcyjnie. Niejednokrotnie ich tematem są martwe istnienia, hybrydy człowieczo-zwierzęce, postacie ludzkie ukazane w niejednoznacznych sytuacjach, pozszywane z resztek organicznych potwory, zbite w barwną pulpę elementy świata natury i wytwory człowieka. W pozbawiony złudzeń sposób artysta dokonuje wiwisekcji wszechświata opartego na przemocy.

Meese i Jankowski zaburzają porządek symboliczny, doprowadzając do granic absurdu polityczne i kulturowe patetyczne hierarchie. W swojej autonomicznej estetyce wystawiają czerwone kartki wszelkim ideologiom.

Prace Michała Jankowskiego znajdują się m.in. w kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku (Oddział Sztuki Nowoczesnej), SØR Rusche Sammlung, Muzeum Ziemi Lubuskiej, oraz u kolekcjonerów prywatnych.

Pokaz w TRAFO Trafostacji Sztuki w Szczecinie jest jednocześnie pierwszą prezentacją multimedialnych prac Jonathana Meese w Polsce.

Wystawa została dofinansowana przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej (Stiftung für Deutsche-Polnische Zusammenarbeit) Warszawa, i Wydział Kultury i Europy Senatu w Berlinie w ramach Partnerstwa Odra (Berliner Senatsverwaltung für Kultur und Europa im Rahmen der Oder-Partnerschaft).

Wystawa powstała w partnerstwie z Galerie Sies+Höke, Düsseldorf.

Wystawa realizowana w ramach projektu „The States of Twilight/Stany Zmierzchu”, współfinansowanego z budżetu Miasta Szczecin.NiUS Radio

Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności
Uniwersytet Szczeciński
ul. Cukrowa 12, 71-004 Szczecin
tel.: 91 444 34 71
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


© NiUS Radio Uniwersytet Szczeciński wszystkie prawa zastrzeżone. 

Do góry