©  NiUS Radio Uniwersytet Szczeciński wszystkie prawa zastrzeżone. 

 

Wiadomości 2/11/2022 [PL]

15 listopada 2022 | Mateusz Iżakowski

Wysłuchaj audycji


1. W Rektoracie podpisano porozumienie między Wydziałem Kultury Fizycznej i Zdrowia Uniwersytetu Szczecińskiego a Polskim Związkiem Piłki Siatkowej. Dokument określa warunki współpracy w zakresie organizacji i realizacji kształcenia oraz egzaminowania trenerów piłki siatkowej. W spotkaniu udział wzięli prof. dr hab. Waldemar Tarczyński - Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego, Sebastian Świderski - prezes Zarządu Polskiego Związku Piłki Siatkowej, a także dr hab. Katarzyna Kotarska, prof. US – Prorektor ds. Studenckich US, oraz dr hab. Marta Stępień-Słodkowska, prof. US – Dziekan Wydziału Kultury Fizycznej i Zdrowia. O spotkaniu więcej znajdziecie na naszej stronie www.niusradio.pl.

2.

Wydział Kultury Fizycznej i Zdrowia Uniwersytetu Szczecińskiego otrzymał Symbol Nowoczesnego Kształcenia 2022. To wyjątkowe wyróżnienie m.in. dla polskich uczelni uznawanych za wzór do naśladowania. Kapituła Symbolu to grono specjalistów i ekspertów w swoich dziedzinach. Ich wiedza na temat rynku oraz doświadczenie biznesowe i medialne sprawiają, że Symbol plasuje się wśród najbardziej prestiżowych nagród w Polsce. Nagroda przyznawana jest corocznie przez redakcje "Monitora Biznesu" i "Monitora Rynkowego".

3.

Nowy mural na budynku Książnicy Pomorskiej. Upamiętnia on szczecińską Synagogę oraz przedwojenną społeczność żydowską. Świątynia powstała w XIX wieku zastępując niewielką drewnianą bożnicę. Mogła pomieścić ok. 1500 wiernych. Mural został odsłonięty w 84. rocznicę Nocy Kryształowej, podczas której podpalono szczecińską synagogę. To właśnie wtedy, w nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku, doszło do pogromu Żydów zainicjowanego przez nazistowskie władze. Autorem muralu jest Piotr "Lump" Pauk - szczeciński artysta i jeden z najbardziej rozpoznawalnych twórców street-artowy w Polsce.

4.

Ten niezwykły rekord został pobity we wtorek 15 listopada około godziny 9:00 polskiego czasu. Według szacunków Organizacji Narodów Zjednoczonych kolejny miliard przybędzie nam w 2037 roku. Jak czytamy na stronie ONZ: "Ten bezprecedensowy wzrost wynika ze stopniowego wydłużania się długości życia ludzkiego dzięki poprawie zdrowia publicznego, żywienia, higieny osobistej i medycyny. Jest on również wynikiem wysokiego i utrzymującego się poziomu płodności w niektórych krajach". Obecnie najwięcej ludzi żyje w Chinach. Żyje tam ponad 1 mld 452 mln ludzi. Na drugim miejscu listy znajdują się Indie z liczbą niespełna 1 mld 413 mln ludzi, a na trzecim miejscu są Stany Zjednoczone Ameryki, gdzie żyje ponad 335 milionów osób. Polska znajduje się na 38 miejscu. W naszym kraju jest ponad 38 milionów ludzi.



NiUS Radio

Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności
Uniwersytet Szczeciński
ul. Cukrowa 12, 71-004 Szczecin
tel.: 91 444 34 71
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


© NiUS Radio Uniwersytet Szczeciński wszystkie prawa zastrzeżone. 

Do góry