©  NiUS Radio Uniwersytet Szczeciński wszystkie prawa zastrzeżone. 

 
  • Home
  • Podcasty
  • "Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej"

"Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej"

19 maja 2022 | Konrad Wojtyła

Wysłuchaj podcastuJuż w najbliższą sobotę, 21 maja, w całym kraju o godzinie 11:00 rozpoczną się pikniki wojskowe. Ich hasłem przewodnim będzie "Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej". To również szansa dla studentów US zainteresowanych programem "Legii Akademickiej".

Na terenie naszego województwa odbędą się dwa pikniki wojskowe. Pierwszy z nich realizowany będzie w Stargardzie na Rynku Staromiejskim, a drugi w Wałczu na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji – mówi płk Mariusz Pietraszek, Szef Ośrodka Zamiejscowego Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w Szczecinie.

Oprócz pokazu sprzętu wojskowego między innymi z 12. Brygady Zmechanizowanej, czy 5. Pułku Inżynieryjnego, odwiedzający piknik będą mogli skosztować także legendarnej żołnierskiej grochówki, a także wysłuchać koncertu orkiestry wojskowej. W czasie trwania pikników działalność prowadzić będą także punkty rekrutacyjne. Osoby zainteresowane uzyskają w nich szczegółowe informacje o dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej: ile trwa, kto może do niej przystąpić i na czym polega. Na miejscu będzie można także wypełnić wniosek o powołanie do niej.

Poza piknikami na terenie województwa zachodniopomorskiego, będzie także działać w tym dniu pięć mobilnych punktów rekrutacyjnych - w Darłowie, Kołobrzegu, Świnoujściu, Choszcznie i Policach. W nich także osoby zainteresowane dobrowolną zasadniczą służbą wojskową będą mogły otrzymać wyczerpujące informacje na jej temat. Ponadto będą one mogły złożyć wniosek będący akcesem do jej pełnienia – dodaje płk Pietraszek.

Żołnierz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej od pierwszego dnia służby będzie zarabiał  4560 zł miesięcznie. Po 28 dniowym szkoleniu zakończonym przysięgą, rozpocznie szkolenie specjalistyczne trwające do 11 miesięcy. W tym czasie będzie miał wybór – nie musi być skoszarowany. Żołnierz tej dobrowolnej formy służby będzie miał pierwszeństwo w naborze do zawodowej służby wojskowej oraz do zatrudnienia w administracji publicznej, po spełnieniu wymogów dla danego stanowiska. Warto dodać, że dobrowolną zasadniczą służbę wojskową można przerwać w dowolnym momencie.

Gośćmi Konrada Wojtyły są:

płk Mariusz Pietraszek - Szef Ośrodka Zamiejscowego Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w Szczecinie,

kpt. Piotr Prokop - rzecznik prasowy Ośrodka Zamiejscowego Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w Szczecinie.NiUS Radio

Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności
Uniwersytet Szczeciński
ul. Cukrowa 12, 71-004 Szczecin
tel.: 91 444 34 71
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


© NiUS Radio Uniwersytet Szczeciński wszystkie prawa zastrzeżone. 

Do góry