©  NiUS Radio Uniwersytet Szczeciński wszystkie prawa zastrzeżone. 

 

"K2. Rozmowy na szczycie", odc. 5

22 Grudnia 2021 | Konrad Wojtyła

Wysłuchaj podcastu



"Wiara na płaszczyźnie areopagu bardzo wielu propozycji, czy pseudo-propozycji, które nadają sens życiu, jest czymś wyjątkowym" – mówi ks. dr hab. Grzegorz Chojnacki, prof. US –  Dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego i Dyrektor Instytutu Nauk Teologicznych.

Jak dodaje, "trzeba zdobyć się na profesjonalizm i dobry profil chrześcijaństwa, żeby człowiek z areopagu wszystkich rzeczy, które są dzisiaj na świecie wybrał element religijny jako zaspokojenie swoich potrzeb duchowych".

Dusza – tłumaczy ks. dziekan Chojnacki "potrzebuje ducha zaspokojenia. To zaspokojenie dokonuje się na płaszczyźnie intelektualnej, woli naszej – czyli działania, ale też na płaszczyźnie estetyki i kultury. Elementem ducha jest także religijność".

Ks. Grzegorz przekonuje, że święta Bożego Narodzenia pozwalają dostrzec tę cząstkę. "Chcesz – nawet jeśli Cię to boli – żeby coś zmieniło się w Twoim życiu, choć nie wiesz, co to jest. A to właśnie element religijny się w Tobie odzywa. I wtedy następuje takie okienko transferowe: człowiek w swojej duszy podświadomie pragnie Boga. Wtedy otwiera się drugie okienko transferowe: Bóg. Przez te transfery przechodzi wszystko w obie strony".

To poważna rozmowa, ale nie brakuje w niej akcentów humorystycznych, czego dowodem jest "świąteczne ciacho" na koszulce! Usłyszycie m.in, co wspólnego z polonezem ma kolęda "Bóg się rodzi", na czym polega fenomen kompotu z wędzonych śliwek oraz jak wykorzystać ostrzeżenia na drodze jako przedświąteczną katechezę.

Zaprasza dr Konrad Wojtyła.



NiUS Radio

Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności
Uniwersytet Szczeciński
ul. Cukrowa 12, 71-004 Szczecin
tel.: 91 444 34 71
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


© NiUS Radio Uniwersytet Szczeciński wszystkie prawa zastrzeżone. 

Do góry