©  NiUS Radio Uniwersytet Szczeciński wszystkie prawa zastrzeżone. 

 

W biegu historii, odc. 9

19 stycznia 2023 | Adam Jamróz

Wysłuchaj podcastu


Grafika: Krystian Szarszewski

Dziewiąty odcinek audycji „W biegu historii” rozpoczyna cykl opowieści Adama Jamroza, poświęconych poszczególnym letnim igrzyskom olimpijskim ery nowożytnej. W nim dowiecie się m.in. o chaosie organizacyjnym, jaki panował tuż przed rozpoczęciem pierwszych zawodów w Atenach w 1896 roku. Budowa obiektów sportowych w stolicy Grecji na ostatnią chwilę i zapraszanie w pośpiechu reprezentacji poszczególnych krajów, to nic przy tym, co wydarzyło się cztery lata później. Powierzenie organizacji paryskich igrzysk ludziom kompletnie niezwiązanym ze sportem, nie mogło zwiastować niczego dobrego. Fakt rozciągnięcia w czasie tych zawodów do granic absurdu, to dopiero wierzchołek góry lodowej. Dlaczego część zawodników nawet nie wiedziała, że startuje w igrzyskach? W jakich niektórych absurdalnych konkurencjach rywalizowali olimpijczycy? Czym była, tzw. światowa wystawa, w której cieniu odbywały się paryskie zawody? Jak to się stało, że niewyprzedzony przez nikogo na trasie zwycięzca maratonu biegowego ostatecznie był piąty? Odpowiedzi m.in. na te i inne nurtujące Was pytania poznacie w dziewiątym odcinku „W biegu historii”.NiUS Radio

Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności
Uniwersytet Szczeciński
ul. Cukrowa 12, 71-004 Szczecin
tel.: 91 444 34 71
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


© NiUS Radio Uniwersytet Szczeciński wszystkie prawa zastrzeżone. 

Do góry