©  NiUS Radio Uniwersytet Szczeciński wszystkie prawa zastrzeżone. 

 
  • Home
  • Aktualności
  • Uczelnia
  • "Od Korczaka do Kulmowej. Dziecko i język wczesnej edukacji"

"Od Korczaka do Kulmowej. Dziecko i język wczesnej edukacji"

22 marca 2023 | Paulina Zaremba
Grafika: Materiały organizatora

Janusz Korczak i Joanna Kulmowa to osoby, które zrobiły bardzo dużo dla dzieci, przełamując stwierdzenie, że nieletni nie mają prawa głosu. Poprzez literaturę walczyli o ich prawa. Korczak wprowadził nowy język do literatury dla dzieci, zaś Joanna Kulmowa, idąc jego wzorem, uczyniła dyskurs wychowawczy dyskursem literackim. Oboje odwrócili porządek komunikacji między dzieckiem i dorosłym.

Z okazji 95. rocznicy urodzin poetki oraz w setną rocznicę wydania dylogii Janusza Korczaka ("Król Maciuś Pierwszy" i "Król Maciuś na wyspie bezludnej") na Uniwersytecie Szczecińskim w dniach 23-24 marca zostanie zorganizowana V Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Od Korczaka do Kulmowej. Dziecko i język wczesnej edukacji".

Celem konferencji będzie pogłębienie wiedzy na temat aksjologiczno-kulturowego „języka wczesnej edukacji” w dzisiejszej Polsce. Wydarzenie adresowane jest do pedagogów, psychologów, literaturoznawców, językoznawców, socjologów, wszystkich osób zainteresowanych pedagogiką dziecka i pedagogiką wczesnej edukacji.

Jak wskazuje nazwa konferencji, hasłem przewodnim będą pedagogiczne myśli Janusza Korczaka i Joanny Kulmowej, które podkreślają konieczność podjęcia nowych „narracji pedagogicznych” związanych ze zmianami społecznymi, wartością dzieciństwa i ważną rolą kompetencji językowych oraz komunikacyjnych dziecka we współczesnym świecie.

Konferencja rozpocznie się o godzinie 9:30, w auli Wydziału Nauk Społecznych przy ul. Krakowskiej, a otworzą ją:

  • dr hab. Kinga Flaga-Gieruszyńska, prof. US, Prorektor ds. Organizacji Uniwersytetu Szczecińskiego,
  • Lidia Rogaś, Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin,
  • dr hab. Anna Murawska, prof. US, Dyrektor Instytutu Pedagogiki,
  • dr hab. Urszula Chęcińska, prof. US, Kierownik Katedry Wczesnej Edukacji.

W pierwszej części sesji plenarnej wystąpią:

prof. dr hab. dr h. c. multi Jan Miodek, który wygłosi wykład "Moje językowe spotkania z Joanną Kulmową",

prof. dr hab. dr h. c. multi Zbyszko Melosik, przedstawiający temat "Dzieciństwo – język – globalizacja",

prof. dr hab. Agnieszka Cybal-Michalska, której tematem prelekcji jest "Twórczość literacka świadectwem nieobojętności. O pedagogicznym „wycieniowaniu” dzieł Janusza Korczaka",

prof. dr hab. Agnieszka Gromkowska-Melosik, która opowie o języku dzieciństwa i emancypacji w powieściach o Pippi Langstrumpf,

dr hab. Kinga Flaga-Gieruszyńska, prof. US rozpocznie prelekcję, pt. "Dziecko w roli procesowej świadka w sprawach cywilnych",

dr hab. Anna Murawska, prof. US opowie o sile języka i o tym jak uczyć dzieci nadziei.

Cieszy nas to, że możemy być patronem medialnym tak ważnej inicjatywy! W kolejnych dniach na naszej stronie będziecie mogli zobaczyć relację z wydarzenia.

Więcej na temat konferencji znajdziecie na stronie: https://dzieckoi.usz.edu.pl/index.php/program/.NiUS Radio

Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności
Uniwersytet Szczeciński
ul. Cukrowa 12, 71-004 Szczecin
tel.: 91 444 34 71
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


© NiUS Radio Uniwersytet Szczeciński wszystkie prawa zastrzeżone. 

Do góry