©  NiUS Radio Uniwersytet Szczeciński wszystkie prawa zastrzeżone. 

 
  • Home
  • Aktualności
  • Szczecin
  • Szczecin gospodarzem prestiżowego międzynarodowego Spotkania Historyków Sztuki

Szczecin gospodarzem prestiżowego międzynarodowego Spotkania Historyków Sztuki

1 Marca 2022 | NiUS Radia
Fot. Oczajdusza! Michał Wojtarowicz (materiały Muzeum Narodowego w Szczecinie)

Szczecin został gospodarzem prestiżowego Spotkania Historyków Sztuki i Konserwatorów. 29. konferencja została zatytułowana "Wspólne Dziedzictwo. Muzeum jako miejsce napięć, pole konfliktu, przestrzeń dialogu w Europie Środkowej. Rzeczy - Aktorzy - Przestrzenie", a odbędzie się między 28 września a 1 października 2022 roku. Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Narodowe w Szczecinie.

29. Konferencja Polskich i Niemieckich Historyków Sztuki i Konserwatorów „Wspólne Dziedzictwo”

Muzeum od momentu swych narodzin było i nadal bywa częściej miejscem rywalizacji niż dialogu, sporu niż porozumienia, wykluczenia niż emancypacji. W przestrzeni muzeum – niezmiennie dawniej i dziś – przecinają się pola władzy i produkcji kulturowej, a wykorzystywane w nich sposoby narracji uwypuklały i czasem wciąż wydobywają podziały prowadzące nie tylko – jak wskazywał Pierre Bourdieu – w poprzek społeczeństw, lecz także między grupami etnicznymi, narodami, a zwłaszcza opartymi na etniczno-językowych podstawach nowoczesnymi państwami Europy Środkowej. Szczególną rolę uzyskują muzea na obszarach granicznych, stając się flankami obrony lub propagandy kultury narodowej. W chwili przesunięcia granic geopolitycznych okazywały się zaś strategicznym celem i nośnikiem a- lub rekulturacji.

Tematem tegorocznej konferencji Polskich i Niemieckich Historyków Sztuki i Konserwatorów będzie  muzeum jako nacechowany ideologicznie zbiór rzeczy w przestrzeni, kreowany przez świadomych swojej społecznej misji aktorów. Organizatorzy chcą skupić się na historii i współczesności szeroko pojętej Europy Środkowej – obszaru o częstokroć skomplikowanej sytuacji narodowościowej i przesuwanych wielokrotnie granicach państwowych, gdzie istnieją muzea narodowe, regionalne, lokalne (państwowe, samorządowe, miejskie i prywatne). Szczecińska konferencja ma być spojrzeniem na instytucję muzealną jako miejsce odzwierciedlające najróżniejsze napięcia społeczne, narodowe, kulturowe, ale także spajające, konsolidujące, analizujące trudną przeszłość i skomplikowaną teraźniejszość.

Więcej informacji na stronie:

http://muzeum.szczecin.pl



NiUS Radio

Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności
Uniwersytet Szczeciński
ul. Cukrowa 12, 71-004 Szczecin
tel.: 91 444 34 71
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


© NiUS Radio Uniwersytet Szczeciński wszystkie prawa zastrzeżone. 

Do góry