©  NiUS Radio Uniwersytet Szczeciński wszystkie prawa zastrzeżone. 

 
  • Home
  • Aktualności
  • Szczecin
  • Podsumowanie V Międzynarodowego Spotkania Rektorów w Walencji

Podsumowanie V Międzynarodowego Spotkania Rektorów w Walencji

23 Maja 2023 | NiUS Radio
Fot. Grupa Santander

Fot. Grupa Santander

V Międzynarodowe Spotkanie Rektorów Universia zgromadziło 700 rektorów z 14 krajów, reprezentujących 14 milionów studentów z Europy, Stanów Zjednoczonych i Ameryki Łacińskiej. Z Polski udział w wydarzeniu wzięli przedstawiciele 30 uczelni, w tym Uniwersytetu Szczecińskiego. Naszą uczelnię reprezentowała dr hab. Katarzyna Kotarska, prof. US - Prorektor ds. Studenckich.

Spotkanie to było wyjątkowym forum debaty pod hasłem "Uczelnia a społeczeństwo". Wydarzenie otworzyli oficjalnie Pedro Sánchez, premier Hiszpanii oraz Ana Botin - Przewodnicząca Grupy Santander. Głos w dyskusji zabrały osobistości ze świata nauki, polityki i biznesu w tym Tim Berners-Lee – wynalazca World Wide Web, Larry Summers – były sekretarz skarbu USA w administracji prezydenta Billa Clintona oraz Główny Ekonomista Banku Światowego, Ignacio Cirac – hiszpański fizyk i laureat nagrody Księcia Asturii w 2006 r, Pilar Manchón – Główna Dyrektor ds. Inżynierii oraz Badań nad Sztuczną Inteligencją w Google.

Uczestnicy spotkania debatowali, w jaki sposób uczelnie mogą jeszcze skuteczniej działać w trzech obszarach:

  • uczenia się przez całe życie,
  • przedsiębiorczości i innowacji,
  • tworzenia sieci i relacji pomiędzy uczelniami z całego świata.

Podczas ceremonii otwarcia Ana Botín potwierdziła dalsze wsparcie Grupy Santander dla uczelni, zobowiązując się do "zainwestowania w latach 2023–2026 dodatkowych 400 milionów euro w edukację, zwiększanie szans na zatrudnienie i wspieranie przedsiębiorczości". Dodała także, że "nie ma lepszej inwestycji społecznej niż edukacja. Dlatego 26 lat temu Santander postanowił skoncentrować swoje wysiłki na wspieraniu uczelni". W ramach swojego zaangażowania na rzecz uczelni Santander zainwestował już ponad 2,2 miliarda euro w szkolnictwo wyższe, fundując stypendia, projekty wspierające uczenie się przez całe życie oraz pomoc dla ponad miliona studentów w ramach umów z ponad 1500 instytucjami w 25 krajach.

"Kiedy wspieramy uniwersytety, cała społeczność – ponad miliard ludzi w krajach, w których działa Santander – czerpie z tego korzyści. Gdy uniwersytety się rozwijają, społeczeństwo idzie w ich ślady", powiedziała Ana Botín.

"Społeczeństwo, które inwestuje w edukację, rozwija się w sposób zrównoważony, jest bardziej otwarte i różnorodne, stwarza szanse dla wszystkich i może stawić czoła konfliktom i wyzwaniom przyszłości" – wyjaśniła przewodnicząca Grupy Santander i Universia. W czasie spotkania wezwała ona rektorów i ekspertów, aby "myśleli z ambicją" w zakresie misji uczelni w stale zmieniającym się społeczeństwie, które „działa jak pełna wzajemnych powiązań sieć i usuwa bariery między światem cyfrowym a fizycznym. (...) Uczenie się przez całe życie jest niezbędne w społeczeństwie i wśród firm; to nie luksus, ale raczej konieczność” – zauważyła, odnosząc się do umiejętności i wiedzy, które uczelnie powinny dziś przekazywać, oraz do ustawicznego kształcenia w ciągu życia.

W ramach spotkania odbyły się również warsztaty dla polskiej delegacji. Rektorzy wspólnie z przedstawicielami Santander Bank Polska, w tym Prezesem Zarządu Michałem Gajewskim, Wiceprezesem Zarządu Arkadiuszem Przybyłem i Członkinią Zarządu Magdaleną Progą-Stępień dyskutowali o wyzwaniach i szansach dla Polski w związku ze zrównoważonym rozwojem i transformacją cyfrową.

Wypracowane podczas V Międzynarodowego Spotkania Rektorów zobowiązania zostały spisane w "Deklaracji z Walencji", która odzwierciedla zaangażowanie rektorów i świata akademickiego w rozwój społeczeństwa.NiUS Radio

Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności
Uniwersytet Szczeciński
ul. Cukrowa 12, 71-004 Szczecin
tel.: 91 444 34 71
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


© NiUS Radio Uniwersytet Szczeciński wszystkie prawa zastrzeżone. 

Do góry