©  NiUS Radio Uniwersytet Szczeciński wszystkie prawa zastrzeżone. 

 
  • Home
  • Aktualności
  • Szczecin
  • „Niespodziewanie transgresyjny podmiot dwudziestowiecznej historii” - wykład Agnieszki Mrozik

„Niespodziewanie transgresyjny podmiot dwudziestowiecznej historii” - wykład Agnieszki Mrozik

25 marca 2023 | Ewelina Szymańska
Fot. Ewelina Szymańska

Wykład gościny poświęcony tematowi jak współcześnie pisać o komunistkach odbył się 22 marca o godzinie 17:00 w sali Rady Wydziału Instytutu Literatury i Nowych Mediów. Podczas spotkania odbyła się także dyskusja dotycząca najnowszej książki napisanej przez Agnieszkę Mrozik pod tytułem: „Architektki PRL-u Komunistki, literatura i emancypacja kobiet w powojennej Polsce”.

Organizatorem spotkania był Zespół do Badań Tożsamości Kulturowych z Instytutu Literatury i Nowych Mediów.

Gościem wykładu była Aleksandra Mrozik — adiutantka w Instytucie Badań Literackich PAN, gdzie jest związana z Ośrodkiem Studiów Kulturowych i Literackich nad Komunizmem oraz Zespołem „Archiwum Kobiet”.

Jej najnowsza książka poświęcona jest procesom przemian tożsamości kobiet w Polsce po 1989 roku, zarejestrowanym we współczesnych tekstach kultury: w literaturze pięknej, (auto) biografistyce, kulturze popularnej, publicystyce. Moment przecięcia ról genderowych i narodowych jest tu kluczowy: pytaniu o rolę kobiet w warunkach polskiej demokracji po 1989 roku towarzyszy pytanie o to, czym różni się ona od roli wyznaczanej Polkom w poprzednich okresach historycznych, oraz o działania, które one same podejmują w celu wypracowania całkiem nowych ról tych na miarę sytuacji, w której znajduje się dziś Polska.

„Jedną z najmocniejszych stron książki jest jej świeże spojrzenie na historię feminizmu w Polsce. Autorka komplikuje dominującą definicję feminizmu jakoby wywodzącego się przede wszystkim z zachodniego liberalizmu. Skupiając się na lewicowej tradycji feministycznej, pokazuje, że ruch kobiecy nigdy nie był jednorodny ani w Polsce, ani na świecie". — prof. Małgorzata Fidelis, University of Illinois at Chicago.

Spotkanie rozpoczęło się od wykładu i od cytatu:„Prawdziwe życiorysy komunistów nigdy nie będą napisane”. Agnieszka Mrozik podkreśla, że pisze o pisarkach, tłumaczkach, urzędniczkach czy aktywistkach. Interesują ją kobiety komunistki, które były związane z system politycznym. Jedna z nich była m.in. Eugenia Krassowka czy Zofia Dęmbińska„Moje bohaterki upominały się o prawa kobiet” - podkreśla Agnieszka Mrozik.

Zakończenie wykładu, rozpoczęło dyskusję na temat najnowszej książki pod tytułem „Architektki PRL-u Komunistki, literatura i emancypacja kobiet w powojennej Polsce”poprowadzonej przez prof. hab. dr Ingę Iwasiów oraz dr

Aleksandrę Grzemską. Na koniec spotkania wszyscy uczestnicy mogli zadać pytania na temat nurtujących ich zagadnień.NiUS Radio

Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności
Uniwersytet Szczeciński
ul. Cukrowa 12, 71-004 Szczecin
tel.: 91 444 34 71
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


© NiUS Radio Uniwersytet Szczeciński wszystkie prawa zastrzeżone. 

Do góry