©  NiUS Radio Uniwersytet Szczeciński wszystkie prawa zastrzeżone. 

 

Światowy Dzień Uchodźcy

20 czerwca 2022 | Polska Akcja Humanitarna

PixAbay

Helena Krajewska, rzeczniczka PAH


100 milionów ludzi na całym świecie musiało uciekać ze swoich domów, by ratować zdrowie i życie. Takiego rekordu nikt nie spodziewał się dekadę temu – od tego czasu aż dwukrotnie wzrosła liczba osób uchodzących przed konfliktami zbrojnymi i zmianami klimatu.

W Światowy Dzień Uchodźcy Polska Akcja Humanitarna alarmuje: większość osób przemieszczonych to ofiary przeciągających się kryzysów humanitarnych.

Światowy Dzień Uchodźcy w tym roku ma szczególne znaczenie. Jeszcze nigdy tyle osób nie zostało zmuszonych do przemieszczenia wewnątrz własnego kraju lub poza jego granicami. Z danych UNHCR wynika, że już 1 na 78 ludzi na świecie jest uchodźcą. Przyczyniły się do tego nowe i wieloletnie konflikty zbrojne, brak bezpieczeństwa i przyspieszające zmiany klimatu. Większość przemieszczonych osób pochodzi z krajów, w których trwają przeciągające się kryzysy – Syrii, Sudanu Południowego, Afganistanu czy Mjanmy. Teraz przez wojnę w Ukrainie, zwanej spichlerzem świata, znacznemu pogorszeniu może ulec sytuacja kolejnych milionów mieszkańców Globalnego Południa.

- Jeśi nie karmimy ludzi, karmimy konflikty i, w konsekwencji, kolejne migracje – mówi Helena Krajewska, rzeczniczka PAH. – W krajach, w których pomagamy, wyraźnie widać skutki konfliktu oddalonego o dziesiątki tysięcy kilometrów. Ceny podstawowych produktów wzrastają, a wraz z nimi niedożywienie i wkrótce: głód.

Wojna w Ukrainie to też przyczyna największego od II wojny światowej kryzysu uchodźczego w Europie. Najnowsze dane wskazują jednocześnie na aż 7,1 mln osób wewnętrznie przemieszczonych, często od miesięcy mieszkających w tymczasowych schronieniach czy zatłoczonych halach. Kolejne miliony ludzi zdecydowały się na wyjazd do krajów ościennych, w tym do Polski. Wielu nie będzie miało dokąd wrócić – ich mieszkania, miejsca pracy, szkoły zostały zniszczone.

- Setki tysięcy czy nawet miliony osób, które uciekły do Polski przed wojną, zostaną w naszym kraju na dłużej - mówi Anna Górska z misji PAH w Polsce. – Będą wymagały wsparcia w nauce języka polskiego i integracji z lokalnymi społecznościami, pomocy w znalezieniu pracy czy kontynuacji edukacji. To ogromne wyzwania.

Od 4 miesięcy Polska Akcja Humanitarna we współpracy z lokalnymi partnerami zapewnia osobom przemieszczonym w Polsce i samej Ukrainie m.in. środki do życia, wsparcie psychologiczne, niezbędne produkty żywnościowe i higieniczne, jak i podstawową pomoc humanitarną na przejściach granicznych.NiUS Radio

Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności
Uniwersytet Szczeciński
ul. Cukrowa 12, 71-004 Szczecin
tel.: 91 444 34 71
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


© NiUS Radio Uniwersytet Szczeciński wszystkie prawa zastrzeżone. 

Do góry