• Sportowe podsumowanie tygodnia 2-8 maja 2022 roku

Sportowe podsumowanie tygodnia 2-8 maja 2022 roku

8 Maja 2022 | Krystian Szarszewski
Grafika: Krystian Szarszewski

Siatkarki Chemika Police obroniły tytuł mistrzyń Polski! Podopieczne trenera Marka Mierzwińskiego pokonały swoje rywalki w trzech meczach finałowych. Pogoń Szczecin nie pokazała się z dobrej strony podczas wyjazdowego meczu we Wrocławiu i ze stolicy województwa dolnośląskiego przywiozła tylko jeden punkt.

5 maja, godzina 17:30

Developres Bella Dolina Rzeszów – Grupa Azoty Chemik Police 1:3 (2. mecz finałowy TAURON Ligi)

Chemik wygrał drugie spotkanie finałowe przeciwko Developresovi Bella Dolinie Rzeszów i jest już o krok od obrony tytułu mistrzowskiego. Siatkarki z Polic prowadzą 2:0 w finałowych pojedynkach z ekipą z Rzeszowa i wystarczy im jeszcze jedno zwycięstwo do końcowego triumfu w turnieju o mistrzostwo Polski. Policzanki do meczu w Rzeszowie przystępowały w osłabieniu, ponieważ urazu w pierwszym pojedynku doznała Marlena Kowalewska. Spotkanie rozpoczęło się dość niepokojąco dla zespołu Marka Mierzwińskego, ponieważ to gospodynie zaczęły bardzo agresywnie i wygrały pierwszego seta 25:15. W dalszych częściach gry Chemik zdołał odmienić losy meczu na swoją korzyść i już w drugim secie wygrał do 21. Trzeci set całkowicie zdominowały gościnie, które wygrały różnicą 13 punktów. W czwartej partii meczu policzanki zaciekle walczyły i udało im się odrobić straty punktowe, wyjść na prowadzenie i finalnie zwyciężyć. Bohaterką meczu została Martyna Czyrniańska, która w całym meczu zdobyła dla Chemika 17 punktów. 18-latka została wybrana najlepszą zawodniczką meczu. Następny pojedynek pomiędzy tymi drużynami odbył się w Policach 8 maja o godzinie 17:30.

Skład Chemika: Brakocević-Canzian, Czyrniańska, Łukasik, Kąkolewska, Wasilewska, Rios, Stenzel, Lipska, Pol.

8 maja, godzina 17:30

Grupa Azoty Chemik Police – DevelopRes Bella Dolina Rzeszów 3:2 (3. mecz finałowy TAURON Ligi)

Chemik Police mistrzem Polski! Podopieczne trenera Mierzwińskiego pokonały DevelopRes Bella Dolinę Rzeszów w trzech meczach finałowych i tym samym obroniły tytuł mistrzowski. Mecz w Policach obfitował w wahania nastrojów zawodniczek i kibiców obu drużyn. Policzanki do niedzielnego meczu przystępowały już z dwoma zwycięstwami na swoim koncie i od sukcesu dzieliła je jedna wygrana. Dwa pierwsze sety pokazały jednak, że walka o złoty medal będzie niezwykle zacięta. Gościnie bardzo dobrze rozpoczęły spotkanie i zdołały dwukrotnie wygrać 25:19 i 26:24. Gospodynie przełamały się w trzecim secie i wygrały różnicą 9 puntków. W czwartym secie policzanki poszły za ciosem i całkowicie zdominowały tą część gry wygrywając 25:10. Do rozstrzygnięcia spotkania potrzeba było rozegrać dogrywkę. Chemik Police kontynuował dobrą serię i zwyciężył w tej partii gry 15:7. Mecz zakończył się wynikiem 3:2 dla siatkarek z Polic i to one mogą pochwalić się kolejnym trofeum na swoim koncie. Grupa Azoty Chemik Police w swojej gablocie posiada już dziesięć tytułów mistrzowskich.

Skład Chemika: Stenzel, Rios, Kąkolewska, Brakocević-Canzian, Wasilewska, Łukasik, Czyrniańska, Lipska, Pol.

7 maja, godzina 17:30

Śląsk Wrocław – Pogoń Szczecin 1:1 (PKO BP Ekstraklasa)

Portowcy do meczu ze Śląskiem Wrocław podchodzili po niemal dwutygodniowej przerwie. Zdecydowanym faworytem spotkania na Dolnym Śląsku była ekipa ze Szczecina. Gospodarze nie imponują formą i zajmują niskie 15. miejsce i prawdopodobnie do końca sezonu będą walczyć o utrzymanie w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce. Od początku meczu groźniejsi i bardziej konkretni w ofensywie byli gospodarze. Pogoń pierwszą dobrą sytuację wypracowała sobie dopiero w 22. minucie, ale wysoko ponad bramką strzelił młodzieżowiec – Maciej Żurawski. W 28. minucie wynik meczu otworzył Śląsk. Po dośrodkowaniu z prawej strony, głową piłkę uderzył Erik Exposito i pokonał Stipicę. Portowcy próbowali skutecznie odpowiedzieć gospodarzom, ale ta sztuka do przerwy im się nie udała. Niedługo po wznowieniu gry w II połowie goście zdobyli upragnioną bramkę. Na listę strzelców wpisał się Maciej Żurawski, który po dośrodkowaniu piłki przez Bartkowskiego umieścił ją w siatce. Duma Pomorza w II części meczu posiadała zdecydowaną przewagę i pojedynczymi strzałami oraz akcjami próbowała przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. W 73. minucie głową strzelał Igor Łasicki, ale bardzo dobrą interwencją w bramce popisał się Putnocky. W doliczonym czasie gry piłkę meczową na nodze miał napastnik Pogoni – Piotr Parzyszek, ale ponownie świetną obronę wykonał golkiper wrocławian. Mecz zakończył się remisem 1:1 i wszystko wskazuje na to, że Granatowo-Bordowi ponownie nie zakończą sezonu na miejscu wyższym niż trzecie. Następne spotkanie piłkarze Runjaicia rozegrają 14 maja w Gdańsku przeciwko Lechii.

Skład Pogoni: Stipica, Mata, Malec, Łasicki, Bartkowski (67’ Kucharczyk), Dąbrowski, Grosicki (83’ Parzyszek), Kowalczyk (71’ Bichakhchyan), Żurawski (66’ Fornalczyk), Jean Carlos (67’ Drygas), Zahović.