• Sportowe podsumowanie tygodnia 28 lutego - 6 marca

Sportowe podsumowanie tygodnia 28 lutego - 6 marca

7 Marca 2022 | Krystian Szarszewski
Grafika: Krystian Szarszewski

Pogoń Szczecin w świetnym stylu zrehabilitowała się za porażkę z Lechem Poznań, strzelając w Szczecinie aż cztery bramki. Siatkarki Chemika Police odniosły pewne zwycięstwo na własnej hali pod wodzą nowego trenera. Zawodnicy KINGA Wilków Morskich dzielnie walczyli, lecz ostatecznie ulegli w meczu ligowym, przegrywając trzema punktami. Nadal czekamy na ostateczną decyzję Sportowego Sądu Arbitrażowego w Lozannie dotyczącą meczu Rosja – Polska w ramach baraży o mundial w Katarze.

4 marca 2022, godzina 20:30 Pogoń Szczecin – Radomiak Radom 4:0 (PKO BP Ekstraklasa)

Pogoń do meczu z Radomiakiem przystępowała po bolesnej porażce z Lechem Poznań na własnym boisku. Jak się później okazało, Portowcy świetnie zrehabilitowali się swoim kibicom, odnosząc okazałe zwycięstwo z czwartą drużyną PKO BP Ekstraklasy – Radomiakiem Radom. Skład wystawiony przez Kostę Runjaicia mógł lekko zszokować fanów Dumy Pomorza. Trener gospodarzy dokonał aż czterech zmian w wyjściowej jedenastce w porównaniu z poprzednim spotkaniem. W przypadku niemieckiego trenera można nazwać to prawdziwą rewolucją, gdyż nie jest on skory do radykalnych zmian w drużynie w tak krótkim czasie. Eksperyment trenera okazał się jak najbardziej trafiony. Na boisku od początku znaleźli się m.in. Kamil Drygas, Vahan Bichakhchyan, Mariusz Fornalczyk i Piotr Parzyszek. Są to piłkarze, którzy w rundzie wiosennej nie pojawiali się na placu gry od pierwszych minut. Na początku meczu Portowcy mocno naciskali na swoich rywali i byli coraz bliżej trafienia do bramki gości. Już w 6. minucie Kamil Drygas strzałem głową dał prowadzenie Pogoni. Wydawało się, że podopieczni Runjaicia od razu ruszą na Radomiaka i szybko podwoją swoją zdobycz bramkową. Niestety, ale reszta I połowy była typowym „meczem walki”. Pogoń starała się kontrolować przebieg gry, lecz udawało jej się tworzyć prawdziwego zagrożenia przy bramce drużyny z Radomia. Piłkarze Radomiaka grali agresywnie, często faulowali i za to otrzymywali żółte kartki i ostrzeżenia od arbitrów. 10 minut po rozpoczęciu II połowy do siatki gości trafił Konstantinos Triantafyllopoulos. Grek umieścił piłkę w bramce Radomiaka strzałem głową po dośrodkowaniu Damian Dąbrowskiego, dla którego była to druga asysta w tym meczu. Wcześniej drugą żółtą kartkę, a w konsekwencji czerwoną otrzymał zawodnik gości za faul na piłkarzu ze Szczecina. Od tego momentu Pogoń rozpoczęła festiwal strzelecki. W 76. minucie meczu bramkę zdobył młodzieżowiec Portowców – Mateusz Łęgowski, który na boisku zameldował się 10 minut wcześniej. Na 9 minut przed końcem meczu na listę strzelców wpisał się Jean Carlos, który otrzymał świetne podanie od Rafała Kurzawy. Piątkowy wieczór w Szczecinie można zaliczyć do udanych, ponieważ Duma Pomorza zwyciężyła z wysoko notowanymi rywalami aż 4:0 i nadal toczy wyrównany bój o mistrzostwo Polski. Następny mecz Granatowo-Bordowi rozegrają w Krakowie, a ich rywalami będą zawodnicy Cracovii. Spotkanie odbędzie się 12 marca o godzinie 20:00.

Skład Pogoni: Stipica, Mata, Łasicki, Triantafyllopoulos, Bartkowski (85’ Stolarski), Dąbrowski, Fornalczyk (66’ Łęgowski), Drygas, Bichakhchyan (66’ Jean Carlos), Kurzawa (85’ Kostorz), Parzyszek (77’ Kucharczyk).

5 marca 2022, godzina 19:00 Grupa Azoty Chemik Police – MKS Kalisz 3:0 (TAURON Liga)

Siatkarki Chemika do meczu z Kaliszem przystępowały już pod wodzą nowego trenera. Poprzedni szkoleniowiec Jacek Nawrocki został zwolniony po przegranym meczu z Legionovią. Nowym opiekunem zawodniczek z Polic został Marek Mierzwiński, który od lat związany jest z klubem. Nowy trener Chemika debiut może zaliczyć do udanych, ponieważ jego zawodniczki odniosły pewne zwycięstwo na swoim obiekcie. Mistrzynie Polski były zdecydowanie lepsze od swoich rywalek w każdym z trzech setów. Zawodniczki z Legionowa w żadnym secie nie przekroczyły bariery dwudziestu zdobytych punktów. Najwięcej punktów dla Chemika zdobyły Jovana Brakocević-Canzian i Martyna Czyrniańska – po 13. Policzanki nadal gonią liderujący w tabeli DevelopRes Bella Dolina Rzeszów. Siatkarki z województwa podkarpackiego mają dwa punkty przewagi nad Chemikiem. Następne spotkanie drużyna z Polic rozegra na wyjeździe przeciwko Jokerowi Świecie. Mecz odbędzie się 14 marca o godzinie 17:30.

Skład Chemika: Czyrniańska, Brakocević-Canzian, Łukasik, Kąkolewska, Wasilewska, Kowalewska, Stenzel, Lipska, Połeć, Milenković, Pol, Żurawska, Naiane.

5 marca 2022, godzina 19:30 KING Wilki Morskie Szczecin – Czarni Słupsk 74:77 (Energa Basket Liga)

Mecz KINGA Wilków Morskich przeciwko Czarnym Słupsk zapowiadał się świetnie, ponieważ zawodnicy ze Szczecina nadal walczą o zajęcie miejsca w tabeli, które zagwarantuje im miejsce w fazie play-off, natomiast zawodnicy gości obecnie są wiceliderem Energa Basket Ligi. W roli faworyta byli więc przyjezdni. Mecz był bardzo dobrze oprawiony, na trybunach panowała świetna atmosfera, a zawodnicy obu drużyn walczyli do końca o korzystny dla siebie rezultat. Przyjezdni zdołali wygrać aż trzy pierwsze kwarty i zdawało się, że ta przewaga pozwoli im pewnie dopisać zwycięstwo w tym meczu. Nic z tych rzeczy, ponieważ Wilki walczyły dzielnie do samego końca i nawet przewaga dziewiętnastu punktów gości ich nie załamała. W czwartej kwarcie gospodarzom udało się nawet wyjść na prowadzenie przy wyniku 72:71 co naprawdę było nie lada wyczynem. Czarni jednak nie złożyli broni i nie dali się całkowicie zepchnąć Wilkom. W ostatnich sekundach meczu zdołali oni uszczelnić swój blok defensywny oraz zdobyć sześć punktów, które dały im zwycięstwo 77:74. Następną szansę na ligowe punkty KING Wilki Morskie Szczecin będzie miał 10 marca w Szczecinie, a ich rywalem będzie Asseco Arka Gdynia. Aktualnie podopieczni trenera Miłoszewskiego znajdują się na 6. miejscu Energa Basket Ligi, a na swoim koncie posiadają 35 punktów.

Skład KINGA: Matczak, Schenk, Langevine, Davis, Richardson, Borowski, Kikowski, Threatt, Dorsey-Walker.

Reprezentacja Polski w piłce nożnej Włodarze FIFA i UEFA zdecydowali, że reprezentacja Rosji zostanie zawieszona w rozgrywkach międzynarodowych. Oznacza to, że mecz w ramach barażów o mundial pomiędzy Polską a Rosją się nie odbędzie. Pierwotnie do spotkania miało dojść 24 marca w Moskwie. Rosjanie odwołali się od decyzji do Sportowego Sądu Arbitrażowego w Lozannie. Teraz od decyzji tej instytucji zależy to, jak finalnie potoczą się losy tego meczu. Najbardziej prawdopodobne jest to, że Polacy zwyciężą ten mecz przez walkower i automatycznie awansują do finału barażów. W finale nasza reprezentacji zmierzy się ze Szwecją lub Czechami.