• Pogoń Szczecin – Stal Mielec 4:2 (29. kolejka PKO BP Ekstraklasy)

Pogoń Szczecin – Stal Mielec 4:2 (29. kolejka PKO BP Ekstraklasy)

23 Kwietnia 2023 | Krystian Szarszewski
Grafika: Krystian Szarszewski

22 kwietnia 2023, godzina 20:00

W sobotni wiosenny wieczór Portowcy podejmowali na własnym stadionie zespół Stali Mielec. Mecz ten miał szczególny charakter, ponieważ dzień wcześniej Pogoń obchodziła 75. rocznicę powstania. Piłkarze Dumy Pomorza podczas rywalizacji z mielczanami wdziali specjalnie zaprojektowane trykoty w stylu retro. Cała otoczka wokół meczu miała wspominkowy charakter i nawiązywała do dawnych lat. W sobotnich zawodach nie mogli wziąć udziału Leonardo Koutris, Linus Wahlqvist i Luka Zahović, którzy narzekali na problemy zdrowotne. Nie była to dobra informacja, gdyż zarówno Grek jak i Szwed to bezapelacyjnie zawodnicy pierwszego składu, którzy w ostatnim czasie odciskali piętno w lepszych wynikach i grze Granatowo-Bordowych. W miejsce obu piłkarzy pojawili się Leonardo Borges i Paweł Stolarski. Z perspektywy trybun mecz musiał oglądać także kapitan Pogoni Damian Dąbrowski, który przed tygodniem w rywalizacji z Lechią obejrzał czwarty żółty kartonik przez co w 29. kolejce musiał pauzować. Kibice liczyli na to, że problemy kadrowe nie przeszkodzą w świętowaniu urodzin.

Już w 1. minucie meczu arbiter musiał na chwilę przerwać zawody, by obejrzeć powtórki na systemie VAR. Po strzale Almqvista głową jeden z zawodników Stali Mielec miał zagrywać futbolówkę ręką we własnym polu karnym. Sędzia zdecydował, że obrońca przewinił i do jedenastki podszedł kapitan Pogoni Kamil Grosicki, który bez problemu pokonał golkipera mielczan. Stal pomimo szybko straconego gola nie wyglądała na zniechęconą. Podopieczni trenera Kamila Kieresia szukali swoich okazji pod bramką Pogoni i całkiem nieźle się prezentowali. Zadanie gościom kilka razy ułatwił Borges, który dopuścił się rażących błędów. Spotkanie jak dotąd nie było porywające, żadna z drużyn nie wypracowała sobie przewagi. W 28. minucie znakomitą szansę na drugiego gola miała Pogoń, ale pomylił się Bichakhchyan. Chwilę później po podaniu Grosickiego ponownie próbował Ormianin, ale nieczysto trafił w piłkę przez co nie nabrała ona odpowiedniej mocy. W 33. minucie arbiter podyktował rzut karny dla gości. Jeden z zawodników zderzył się z bramkarzem Pogoni Dante Stipicą. Bramkarz Pogoni w wyniku tego faulu obejrzał żółty kartonik. Do rzutu karnego podszedł Domański, lecz na szczęście dla Portowców trafił on w słupek, a do dobitki nie dobiegł żaden z zawodników drużyny przeciwnej. W 45. minucie na rajd skrzydłem zdecydował się Kamil Grosicki, który następnie posłał piłkę do środka i piłkę do własnej bramki skierował Mateusz Matras. Identyczną bramkę zdobyła Pogoń przed tygodniem w Gdańsku, wtedy to samobója strzelił Abu Hanna, również po indywidualnej akcji 33-letniego skrzydłowego. I połowa zakończyła się dwubramkowym prowadzeniem gospodarzy. Najjaśniejszą postacią w barwach szczecińskiego zespołu w I części gry był, rzecz jasna, kapitan Kamil Grosicki.

Dobrze II połowę rozpoczęli goście. W 47. minucie doskonałą szansę na gola kontaktowego miał jeden z graczy Stali, ale piłka po jego strzale minimalnie minęła słupek. W 50. minucie na strzał z dystansu zdecydował się Mateusz Łęgowski, który uderzył mocno, ale bramkarz nie dał się zaskoczyć. W 55. minucie w sytuacji sam na sam faulowany był Pontus Almqvist. W konsekwencji tego zagrania bramkarz Stali został ukarany żółtą kartką, a Pogoń otrzymała drugi rzut karny w tym meczu. Do piłki tym razem podszedł wychowanek Dumy Pomorza Sebastian Kowalczyk, który pewnym strzałem pokonał Mrozka i podwyższył prowadzenie szczecinian do trzech goli. W 60. minucie po zamieszaniu w polu karnym Pogoni pierwszego gola zdobyli piłkarze Stali. Na listę strzelców wpisał się wprowadzony na boisko po przerwie Rauno Sappinen. W 69. minucie szkoleniowiec Portowców zdecydował się na dwie korekty w składzie. Z boiska zeszli Stolarski i Bichakhchyan, a pojawili się Kurzawa i Malec. Wcześniej bramkę kontaktową po dośrodkowaniu zdobyła Stal Mielec, lecz nie została ona uznana. Arbiter długo analizował tę sytuację pod kątem jej prawidłowości. Po interwencji VAR, gol dla gości został uznany. Po raz drugi bramkarza Pogoni pokonał Sappinen. W 73. minucie dobrze w akcji odnalazł się szybki Pontus Almqvist, ale piłka po jego technicznym uderzeniu minęła się z bramką. Kilka chwil później podobną sytuację miał Grosicki, lecz także nie udało jej się dobrze sfinalizować. W 76. minucie fantastyczne podanie zewnętrzną częścią stopy posłał Grosicki, do piłki dobiegł arcyszybki Almqvist i zdobył czwartą bramkę dla Pogoni. W 79. minucie plac gry opuściła niepodważalna gwiazda tego meczu i całej drużyny – Kamil Grosicki. W jego miejsce na murawie pojawił się inny szczecinianin – Marcel Wędrychowski. W 88. minucie kolejne dwie zmiany zostały przeprowadzone w ekipie Pogoni. Mecz zakończyli Kowalczyk i Almqvist, a do gry desygnowani zostali Triantafyllopoulos i debiutant Yadegar Rostami. Szczecinianie zwyciężyli ze Stalą Mielec 4:2 i dzięki temu sprawili klubowi, sobie i przede wszystkim kibicom fantastyczny prezent z okazji 75. rocznicy powstania Pogoni Szczecin. Na szczególne wyróżnienie zasłużył dzisiejszy kapitan Granatowo-Bordowych Kamil Grosicki, który miał czynny udział przy trzech zdobytych golach.

Następne spotkanie piłkarze Pogoni rozegrają 29 kwietnia o godzinie 20:00. Podopieczni Jensa Gustafssona będą mierzyć się w Gliwicach z dobrze dysponowanym ostatnio Piastem. Będzie to niewątpliwie ciekawe spotkanie. Szczecinianie w ligowej tabeli dotychczas uzbierali 50 punktów i nadal liczą się w walce o brązowy medal.

Skład Pogoni: Stipica, Borges, Loncar, Zech, Stolarski (69’ Malec), Gorgon, Łęgowski, Kowalczyk (88’ Triantafyllopoulos), Grosicki (79’ Grosicki), Bichakhchyan (69’ Kurzawa), Almqvist (88’ Rostami).

Skład Stali: Mrozek, Flis, Matras, Kasperkiewicz, Getinger (78’ Leandro), Wlazło (46’ Sappinen), Żyra, Hiszpański (46’ Wolski), Hinokio, Domański, Ciepiela (78’ Mak).