• Zagłębie Lubin – Pogoń Szczecin 0:1 (24. kolejka PKO BP Ekstraklasy)

Zagłębie Lubin – Pogoń Szczecin 0:1 (24. kolejka PKO BP Ekstraklasy)

11 Marca 2023 | Krystian Szarszewski
Grafika: Krystian Szarszewski

11 marca 2023, godzina 17:30

Pogoń do Lubina pojechała po domowej porażce z liderującym w tabeli Rakowem Częstochowa. Portowcy po raz kolejny w tym sezonie zawiedli swoich fanów przed własną publicznością i nie zdołali zdobyć nawet honorowej bramki. Porażkę z częstochowianami można było jednak wpisać w koszty, ponieważ zespół Marka Papszuna w tym sezonie idzie jak burza. Szczecinianie następnych ligowych punktów szukali w województwie dolnośląskim, gdzie czekało na nich Zagłębie Lubin. Miedziowi w ostatnich tygodniach notowali znaczną zwyżkę formy, ponieważ wygrali trzy ostatnie ligowe spotkania. Ich ofiarą padli: Lech Poznań (2:1), Miedź Legnica (2:1) i Radomiak Radom (1:0). W ostatnich pięciu meczach pomiędzy Pogonią a Zagłębiem trzykrotnie lepsza była Duma Pomorza, a raz zwyciężyli lubinianie oraz doszło do podziału punktów. Zapowiadało się na to, że w sobotni wieczór kibice obejrzą ciekawe spotkanie.

W początkowej fazie meczu Pogoń podeszła wysoko i próbowała odebrać piłkę rywalom. W 8. minucie gospodarze stworzyli sobie stuprocentową sytuację, ale źle w piłkę trafił Chodyna i strzał obronił Stipica. W 14. minucie z kontrą dwóch na jednego wyszli Portowcy, Grosicki dograł piłkę Bichakhchyanowi na 13 metr, lecz reprezentant Armenii nie opanował dobrze podania. Pierwszy kwadrans w Lubinie minął szybko a stało się to za sprawą płynnej gry i okazji, które stworzyły obie drużyny. W 18. minucie z narożnika pola karnego z lewej strony mocno uderzał Grosicki, ale piłka wylądowała na bocznej siatce. W 30. Minucie po dobrej akcji zza pola karnego strzelał Bichakhchyan, ale bramkarz lubinian odbił piłkę, do której następnie dopadł Kowalczyk, lecz jego dobitka nie była skuteczna. Żółtym kartonikiem napomniany został Benedikt Zech i oznacza to, że Austriak będzie pauzował w następnym domowym meczu Pogoni przeciwko Koronie. W 36. minucie mocne podanie w pole karne zewnętrzną częścią stopy posłał Grosicki, następnie piłkę na wślizgu uderzył Luka Zahović, ale wspaniałą interwencją popisał się golkiper Zagłębia, który zatrzymał piłkę na linii bramkowej. I połowa zakończyła się bezbramkowym remisem. Obie drużyny stworzyły sobie szansę na gole, ale jak dotąd żadnej z nich nie udało się wykorzystać. O wiele częściej przy piłce utrzymywała się Pogoń, która rozpoczynała swoje ataki od tyłu oraz wyprowadzała dobre kontry. Wyróżniającą się postacią w pierwszej części gry był Leonardo Koutris, który kilkukrotnie ratował Pogoń dobrymi interwencjami oraz dobrze pokazywał się w grze ofensywnej.

Bez zmian w składach wyszły obie ekipy na drugie 45. minut. W 47. minucie po mocnym podaniu w pole karne przez Wahlqvista znowu świetną okazję miał Luka Zahović, ale znowu dobrą interwencją wykazał się bramkarz. 4 minuty później dobrą dyspozycję pokazał Stipica, który obronił strzał z głowy jednego z zawodników gospodarzy. W 64. minucie Jens Gustafsson zdecydował się na pierwszą roszadę w składzie. Z boiska zszedł Bichakhchyan, a pojawił się na nim Marcel Wędrychowski. Gospodarze w II połowie chętniej zaglądali na połowę Pogoni. Zagłębie stworzyło kilka groźnych akcji w polu karnym Pogoni, ale ostatecznie szczecinianom udawało się uratować sytuacje w ostatniej chwili. Druga ofensywna zmiana w Pogoni nastąpiła w 70. minucie, w miejscu Zahovicia pojawił się Almqvist. W 80. minucie dobre i dynamiczne wejście w pole karne rywali zaliczył Koutris, ale jego dośrodkowanie nie zostało przecięte przez żadnego z Granatowo-Bordowych. W 89. minucie po dośrodkowaniu Grosickiego świeżo wprowadzony Alexander Gorgon trafił po strzale głową w poprzeczkę. Była to tzw. piłka meczowa. W 92. minucie Portowcy wreszcie objęli prowadzenie! Na listę strzelców wpisał się młodzieżowiec Marcel Wędrychowski, który otrzymał bardzo dobre dośrodkowanie od Linusa Wahlqvista. Duma Pomorza rzutem na taśmę zdobyła zwycięską bramkę i do Szczecina wraca bogatsza o trzy punkty. Podobna sytuacja wydarzyła się dwa tygodnie temu, kiedy to Pogoń po golu w 94. minucie gry wygrała w Płocku z Wisłą 1:0.

Pogoń po zwycięstwie z Zagłębiem utrzymała czwartą lokatę w tabeli PKO BP Ekstraklasy. Szczecinianie na swoim koncie posiadają 39 punktów. Następne spotkanie Portowcy rozegrają na własnym stadionie a ich rywalem będzie zespół Korony Kielce. Początek meczu 18 marca o godzinie 17:30.

Skład Pogoni: Stipica, Koutris, Zech, Triantafyllopoulos, Wahlqvist, Dąbrowski, Łęgowski, Kowalczyk (87’ Gorgon), Grosicki, Bichakhchyan (64’ Wędrychowski), Zahović (70’ Almqvist).

Skład Zagłębia: Dioudis, Kłudka, Ławniczak, Jach, Grzybek, Łakomy, Żubrowski (68’ Starzyński), Chodyna, Pieńko, Bohar (82’ Zivec), Kurminowski (82’ Świerczok).