• Pogoń Szczecin – Warta Poznań 3:1 (21. kolejka PKO BP Ekstraklasy)

Pogoń Szczecin – Warta Poznań 3:1 (21. kolejka PKO BP Ekstraklasy)

19 Lutego 2023 | Krystian Szarszewski
Grafika: Krystian Szarszewski

18 lutego 2023, godzina 20:00

Pogoń Szczecin słabo rozpoczęła 2023 rok i do meczu z Wartą nie odniosła jeszcze zwycięstwa. Kibice Pogoni czuli się zawiedzeni postawą swoich ulubieńców i wyrażali niezadowolenie pracą trenera Jensa Gustafssona oraz jego sztabu szkoleniowego.

Celem Portowców jest zajęcie miejsca w lidze, które premiowane będzie awansem do kwalifikacji europejskich pucharów. Tabela PKO BP Ekstraklasy jak na razie jest dość ciasna i różnice punktowe pomiędzy miejscami 3-6 są niewielkie. Wszystko jest więc w nogach piłkarzy ze Szczecina. Z sobotniego spotkania w ostatniej chwili wypadł Benedikt Zech, który zmagał się z chorobą. Pogoń wyszła na mecz z Wartą duetem Malec – Triantafyllopoulos. Łagodnie mówiąc, nie jest to wymarzona dwójka, którą chcieliby oglądać kibice Pogoni podczas meczów. Defensywa podczas tego sezonu to największy problem zespołu, a dodatkowo wyżej wymienieni zawodnicy często są winowajcami straconych bramek i nie są pewni swoich interwencji. Warta Poznań do meczu z Pogonią przystępowała po remisowym spotkaniu z Miedzią Legnica.

Portowcy szybko objęli prowadzenie i w 5. minucie piłkę do pustej bramki wpakował wbiegający Leonardo Koutris. W 12. minucie do siatki gospodarzy trafili goście, ale bramka finalnie nie została uznana, gdyż jeden z zawodników znajdował się na pozycji spalonej. Spotkanie w pierwszym kwadransie raczej nie było porywające, ale optyczną przewagę mieli goście, którzy częściej byli przy piłce na połowie Pogoni. W 20. minucie zza pola karnego celny strzał oddał Sebastian Kowalczyk, ale bramkarz nie miał większych problemów z jego obronieniem. W 38. minucie po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Warta doprowadziła do remisu. Zamieszanie w polu karnym wykorzystał wychowanek i były zawodnik Pogoni – Maciej Żurawski. Po czasie jednak zdecydowano, że bramka zostanie przypisana Zrelakowi. Arbiter do I połowy doliczył dodatkową minutę. Na przerwę do szatni zawodnicy schodzili przy wyniku remisowym. Pierwsze 45. minut nie napawało zbytnio optymizmem, ponieważ Granatowo-Bordowi stracili kolejnego gola w tym sezonie, a dodatkowo sami nie wykreowali wielu dobrych sytuacji bramkowych.

Na drugą połowę z szatni nie wyszedł Mateusz Łęgowski, a w jego miejsce na murawie pojawił się Rafał Kurzawa. Pogoń od początku drugiej połowy ustawiła się wyżej i próbowała atakować rywali. W 53. minucie po centrze z kornera głową uderzał Mariusz Malec, ale piłka poleciała ponad bramką Lisa. Zaledwie minutę później Duma Pomorza mogła cieszyć się z trafienia. Do bramki Warty trafił Luka Zahović, którzy otrzymał dobre podanie od Kamila Grosickiego. Pogoń nie zatrzymywała się i już w 57. minucie podwyższyła prowadzenie. W sytuacji sam na sam pewnie bramkarza pokonał Kamil Grosicki i w Szczecinie mieliśmy już 3:1. W 62. minucie rożnym ponownie z głowy uderzał Malec, lecz futbolówka wylądowała na bocznej siatce. Gra nieco się uspokoiła i Pogoń starała się kontrolować przebieg meczu. Piłkarze Jensa Gustafssona wymieniali podania na połowie Warty, a ta czekała na swoją szansę z kontrataków. W 76. minucie w sytuacji sam na sam znalazł się Sebastian Kowalczyk, lecz golkiper gości nie dał się zaskoczyć. Trener Portowców zdecydował się na podwójną zmianę. Z boiska zeszli Kamil Grosicki i Linus Wahlqvist, a na placu gry pojawili się Paweł Stolarski i Adrian Przyborek, dla którego był to debiut w granatowo-bordowych barwach w oficjalnym spotkaniu. W końcówce meczu Warta rzuciła się do ataku niemal całą drużyną. Goście posyłali długie piłki w kierunku pola karnego Pogoni. W 90. minucie doskonałą okazję na gola mieli Almqvist i Kowalczyk, lecz ten w doskonałej okazji fatalnie się pomylił.

Spotkanie zakończyło się zwycięstwem gospodarzy 3:1. Pogoń wreszcie przerwała złą passę i pokazała się z dobrej strony przed własną publicznością. Na uwagę zasługuje zwłaszcza II połowa, podczas której Portowcy zrehabilitowali się za I część gry i strzelili dwa gole dające upragnione trzy punkty. Granatowo-Bordowi na koncie posiadają 33 punkty i zajmują 5. miejsce w ligowej tabeli. Szczecinianie w następnej kolejce zmierzą się z Wisłą Płock na wyjeździe. Spotkanie odbędzie się 26 lutego o 15:00.

Skład Pogoni: Stipica, Koutris, Malec, Triantafyllopoulos, Wahlqvist (78’ Stolarski), Dąbrowski, Łęgowski (46’ Kurzawa), Kowalczyk, Grosicki (78’ Przyborek), Wędrychowski (69’ Almqvist), Zahović (90’ Gorgon).

Skład Warty: Lis, Stavropoulos, Szymonowicz, Ivanov, Matuszewski (71’ Kiełb), Grzesik, Kopczyński (58’ Maenpaa), Żurawski (82’ Savić), Szczepański (58’ Miguel Luis), Szmyt (82’ Destan), Zrelak.