©  NiUS Radio Uniwersytet Szczeciński wszystkie prawa zastrzeżone. 

 
  • Home
  • Aktualności
  • Nauka
  • "Z dziejów polskiej przysięgi wojskowej" - nowość wydawnicza

"Z dziejów polskiej przysięgi wojskowej" - nowość wydawnicza

23 Styczeń 2024 | Paulina Zaremba
Fot. Okładka książki Grzegorza Ciechanowskiego

W księgarni internetowej Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Szczecińskiego ukazała się książka Grzegorza Ciechanowskiego "Z dziejów polskiej przysięgi wojskowej". We wstępie autor tłumaczy powód powstania publikacji i zaznacza, że jej celem "jest przedstawienie ewolucji treści i znaczenia przysiąg składanych przez polskiego żołnierza, wygłaszanych według przygotowanej roty, jak i ślubowań formułowanych pod wpływem emocji w wyniku zaistniałej sytuacji.

W opracowaniu poddano to zjawisko analizie, biorąc pod uwagę aspekty polityczne, historyczne i militarne". Książka składa się z czterech rozdziałów; w pierwszym opisane zostały narodziny polskiej przysięgi wojskowej, w drugim przysięgi z czasów saskich i w epoce stanisławowskiej, trzeci rozdział zatytułowany został "Na wierność obcym władzom", zaś czwarty poświecono przysięgom powstańczym z roku 1830, 1846 i 1863. W publikacji przedstawiono również znaczenie sztandarów czy chorągwi, które swoją obecnością czyniły akt ślubowania bardziej uroczystym i budowały tożsamość danego oddziału. Polecamy tę nowość wydawniczą, którą można nabyć na stronie www.wydawnictwo.univ.szczecin.plNiUS Radio

Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności
Uniwersytet Szczeciński
ul. Cukrowa 12, 71-004 Szczecin
tel.: 91 444 34 71
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


© NiUS Radio Uniwersytet Szczeciński wszystkie prawa zastrzeżone. 

Do góry