©  NiUS Radio Uniwersytet Szczeciński wszystkie prawa zastrzeżone. 

 
  • Home
  • Aktualności
  • Nauka
  • Brak polityki migracyjnej - podsumowanie konferencji "Woman-Migration-Safety. Experiences, Policies, Prospects" GALERIA

"Brak polityki migracyjnej - podsumowanie konferencji "Woman-Migration-Safety. Experiences, Policies, Prospects" GALERIA

10 czerwca 2022 | Paulina Zaremba

dr hab. Renata Podgórzańska, prof. US - Prorektor ds. Kształcenia

dr Dorota Kowalewska - Pełnomocnik Rektora ds. Pomocy Ukrainie

dr hab. Tomasz Czapiewski, prof. US - Dyrektor Instytutu Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie


Fot. Michał Nakoniczewski

Fot. Piotr Zieliński

Konferencja “Woman-Migration-Safety. Experiences, Policies, Prospects” odbyła się w dniach 9 i 10 czerwca 2022 w Instytucie Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Szczecińskiego.
W dyskusjach przeważały problemy migracyjne i uchodźcze przede wszystkim z perspektywy kobiecej, między innymi dlatego, że – jak zwracali uwagę uczestnicy – to kobiety stanowią zdecydowaną większość wśród osób przekraczających ukraińską granicę, uciekając przed wojną. Migrujące kobiety oraz dzieci i osoby niesamodzielne padają najczęściej ofiarami handlu ludźmi i niewolnictwa.
Paneliści zwrócili uwagę na problemy jakie potęguje brak polityki migracyjnej i niedostateczny system rejestracyjny uchodźców.
– W Polsce zjawiło się masę osób. Ile? Nie wiadomo, bo ten ruch jest teraz w obie strony. Nie mamy zielonego pojęcia. Żadna statystyka tutaj nie jest czyniona – zauważyła w dyskusji Laura Koba, Członkini Zarządu La Strada Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi.
Maciej Nowicki, Prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w Warszawie, zwrócił uwagę na nieuchronność kryzysu bezdomności na szeroką skalę:
– Wydaje mi się, że jest to niemożliwe, żeby władze państwowe nie zdawały sobie z tego sprawy, że idą w kierunku katastrofy. […] Mamy model, który jest po prostu nie do utrzymania […] zwłaszcza jeśli chodzi o kwestę mieszkalnictwa, dlatego że opiera się on na zakwaterowaniu obywatelskim […] a wiemy świetnie, że ludzie są już bardzo, bardzo zmęczeni. Zakwaterowanie obywatelskie jest wspaniałym świadectwem polskiej solidarności, ale również jest absolutnie niewydolnym systemem. […] Będziemy stykać się po prostu z bezdomnością, jesteśmy tego praktycznie pewni, i z ogromnymi napięciami społecznymi jakie się w Polsce zdarzą – mówi.
W nagraniach prezentujemy dyskusję moderowaną przez dr Dorotę Kowalewską, w której udział wzięli: dr Laura Koba, Uniwersytet Jagielloński, Członkini Zarządu La Strada Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu; Maciej Nowicki, Prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w Warszawie, Danuta Przywara, b. Prezeska Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w Warszawie, Anna Dąbrowska, Prezeska Stowarzyszenia Homo Faber.
Organizatorami dwudniowej konferencji byli: Instytut Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Szczecińskiego, Katedra Badań nad Migracjami i Ruchami Społecznymi oraz Instytut Socjologii Uniwersytetu Szczecińskiego.


NiUS Radio

Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności
Uniwersytet Szczeciński
ul. Cukrowa 12, 71-004 Szczecin
tel.: 91 444 34 71
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


© NiUS Radio Uniwersytet Szczeciński wszystkie prawa zastrzeżone. 

Do góry