©  NiUS Radio Uniwersytet Szczeciński wszystkie prawa zastrzeżone. 

 
  • Home
  • Aktualności
  • Kultura
  • "W kronice skóry... Recepcja twórczości Rafała Wojaczka w XXI wieku" pod redakcją Konrada Wojtyły

"W kronice skóry... Recepcja twórczości Rafała Wojaczka w XXI wieku" pod redakcją Konrada Wojtyły

20 Marca 2024 | NiUS Radio
Fot. Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka

Autor Autor

Na rynku wydawniczym ukazała się właśnie długo oczekiwana monografia podsumowująca najnowszą recepcję twórczości jednego z najważniejszych polskich poetów współczesnych - Rafała Wojaczka. Na 310-stronicowy tom składają się 22 teksty najwybitniejszych badaczy i komentatorów. Wśród nich m.in. Zbigniew Mikołejko, Stanisław Bereś, Urszula Honek, Romuald Cudak, Dariusz Pawelec, Tomasz Kunz, Piotr Bogalecki, Andrzej Niewiadomski, Adam Poprawa, Tadeusz Pióro czy Andrzej Sosnowski. Redaktorem książki jest dr Konrad Wojtyła - na co dzień dyrektor Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności US. Monografia ukazała się w wydawnictwie Instytutu Mikołowskiego im. Rafała Wojaczka na Śląsku.

Jak pisze we wstępie dr. Konrad Wojtyła: "W 2023 roku minęło 60 lat, od kiedy Wojaczek – wybierając najbardziej stromą grań – zaczął ekstremalną wspinaczkę na literacki parnas. Niewiele wcześniej, bo w maju 2021 roku, przypadała 50. rocznica jego samobójczej śmierci i 20-lecie wydania kanonicznej dla recepcji tej twórczości monografii – Który jest. Rafał Wojaczek w oczach przyjaciół, krytyków i badaczy pod redakcją Romualda cudaka i Macieja Meleckiego, prezentującej najważniejsze teksty, jakie od momentu spektakularnego debiutu w „poezji” o autorze Innej bajki napisano. Uznając Który jest… za pozycję wzorcową, antologia „W kronice skóry…”. Recepcja twórczości Rafała Wojaczka w XXI wieku (czerpiąca pierwszy człon swego tytułu z pierwszej frazy wiersza Inny świat), jest jej kontynuacją: opiera się na podobnym koncepcie redaktorskim, jeśli chodzi o dobór tekstów istotnych dla zrozumienia istoty i wartości dzieła Wojaczka, oraz reaktywuje tekstualny trójgłos. jest też książką rocznicowo-wspomnieniową. Zarysowana powyżej 60-letnia perspektywa daje asumpt do koniecznych bilansów i podsumowań".



NiUS Radio

Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności
Uniwersytet Szczeciński
ul. Cukrowa 12, 71-004 Szczecin
tel.: 91 444 34 71
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


© NiUS Radio Uniwersytet Szczeciński wszystkie prawa zastrzeżone. 

Do góry