©  NiUS Radio Uniwersytet Szczeciński wszystkie prawa zastrzeżone. 

 
  • Home
  • Aktualności
  • Kultura
  • Wiadomości Kulturalne (1 Luty 2024)

Wiadomości Kulturalne (1 Luty 2024)

1 Luty 2024 | Paulina Zaremba

2 lutego 1491 roku w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie odbył się ślub księcia Bogusława X z rodu Gryfitów z Anną Jagiellonką, córką polskiego króla Kazimierza IV Jagiellończyka. Z okazji 533 rocznicy przygotowano pokaz filmu „Babska sprawa”. Dokument opowiada o rzeźbiarkach Leonii Chmielnik i Annie Paszkiewicz, autorkach pomnika Bogusława X i Anny Jagiellonki, znajdującego się przed Zamkiem. Seans rozpocznie obchody o godzinie 16:00, następnie o godzinie 17:00 odbędzie się spektakl, pt. "Wielka podróż księcia Bogusława X w krainę literatury”. Będzie to aktorska interpretacja pomorskiej tragikomedii z początku XVI w. autorstwa nadwornego pisarza Johanna Kitschera. Jak każdego roku obchody zakończy zwiedzanie z zamkowym przewodnikiem. Więcej informacji znajdziecie na stronie Zamku Książąt Pomorskich.
 
Jeszcze przez miesiąc można oglądać wystawy afrykańskie w Muzeum Narodowym oddział w Szczecinie. Wraz z początkiem marca zostaną one zamknięte i zastąpione nowymi. Jest to efekt rozpoczęcia nowego projektu Muzeum Narodowego w Szczecinie i Pomorskiego Muzeum Krajowego w Greifswaldzie (Pommersches Landesmuseum) i „Wspólne drogi ku sztuce na Pomorzu. Centralne muzea pomorskie kreują nowe podejście do dziedzictwa kulturowego pogranicza”. Nowe ekspozycje zostaną poświęcone tematom związanym z regionem. Ostatni miesiąc prezentacji wystaw afrykańskich będzie obfitować w wydarzenia edukacyjne oraz popularyzatorskie w ramach cyklu „Pożegnanie z Afryką”. Więcej na stronie Muzeum Narodowego w Szczecinie.
 
Premiera operity Ástora Piazzolli "María de Buenos Aires". Libretto do niesamowitego dzieła argentyńskiego kompozytora napisał jeden z czołowych znawców i historyków tanga, znakomity poeta – Horacio Ferrer. Muzyczna opowieść dotyczy Marii, prostytutki z Buenos Aires. Krytycy podkreślali, że poeta-kompozytor zaproponował nowy sposób przedstawienia namiętnego tańca, jakim jest argentyńskie tango. Koncert rozpocznie się w sobotę 3 lutego, o godzinie 20:00 w Willi Lentza. Wydarzenie biletowane.

Wysłuchaj podcastuNiUS Radio

Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności
Uniwersytet Szczeciński
ul. Cukrowa 12, 71-004 Szczecin
tel.: 91 444 34 71
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


© NiUS Radio Uniwersytet Szczeciński wszystkie prawa zastrzeżone. 

Do góry