©  NiUS Radio Uniwersytet Szczeciński wszystkie prawa zastrzeżone. 

 
  • Home
  • Aktualności
  • Kultura
  • Kuratorski Atlas Zdarzeń – wykład Anety Szyłak

Kuratorski Atlas Zdarzeń – wykład Anety Szyłak

5 stycznia 2023 | Trafostacja Sztuki w Szczecinie
Fot. Trafostacja Sztuki w Szczecinie

Kuratorski Atlas Zdarzeń – wykład Anety Szyłak

18 stycznia 2023 r. (środa) o 18:00 w TRAFO - Trafostacji Sztuki w Szczecinie.

Co motywuje kuratorkę? Czy robienie wystaw wynika z zainteresowania samą sztuką czy też pochodzi z innego pola? Specjalistka kuratorskiej teorii i praktyki kontekstualnej przedstawi mapę zdarzeń, realizowaną w ramach projektu "Notatnik Kuratorski" – www.anetaszylak.pl. Ten osobisty atlas przedstawia myślenie kuratorki w formie prezentacji serii zdarzeń, które były punktami zwrotnymi w jej myśleniu o sztuce, wpływały na realizowane wystawy, formy współpracy z artystkami i artystami i wyzwalały nowe idee. Atlas jest próbą przełożenia kuratorskiej biografii na historię wystaw z uwzględnieniem perspektyw zazwyczaj niewidocznych dla widza. Odbiegając od tradycyjnych prezentacji twórczości, wykład nie odpowiada na pytanie „co?”, tylko „dlaczego?”.

Aneta Szyłak to kuratorka i teoretyczka sztuki współczesnej oraz twórczyni instytucji. W latach 2015–2021 pracowała jako pełnomocniczka ds. powstania, a następnie kierowniczka działu NOMUS Nowego Muzeum Sztuki w Muzeum Narodowym w Gdańsku, który powstał według jej autorskiej koncepcji. Uprzednio skonceptualizowała, założyła i prowadziła Fundację Alternativa (od 2014), Instytut Sztuki Wyspa (2004-2014), Festiwal Alternativa (2009-2016) i Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia (1998-2001). Kuratorka wystaw w kraju i za granicą, w ostatnich latach m.in. "Kolekcja w działaniu" (NOMUS, Gdańsk, 2021-2022), "Rhizopolis" Joanny Rajkowskiej (Warszawa, Zachęta, 2021), "Hiwa K: Wysoce nieprawdopodobne, choć nie niemożliwe" (Warszawa, Zachęta, 2019), "Niech poprzedza cię płomień" (Białystok, Arsenał, 2020 i Muzeum Narodowe w Gdańsku oddział Zielona Brama, 2021-2022), "NOMUS: Kolekcja w budowie" (Muzeum Narodowe w Gdańsku, oddział Zielona Brama, 2019), "Powolność" (TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie, 2018). Współpracowałściśle z międzynarodowo rozpoznanymi artystami, jak Hito Steyerl, Oliver Ressler, Hiwa K i Ewa Partum.



NiUS Radio

Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności
Uniwersytet Szczeciński
ul. Cukrowa 12, 71-004 Szczecin
tel.: 91 444 34 71
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


© NiUS Radio Uniwersytet Szczeciński wszystkie prawa zastrzeżone. 

Do góry