©  NiUS Radio Uniwersytet Szczeciński wszystkie prawa zastrzeżone. 

 
  • Home
  • Aktualności
  • Kultura
  • Wykład Ewy Partum – legendarnej artystki, prekursorki sztuki konceptualnej w Polsce

Wykład Ewy Partum – legendarnej artystki, prekursorki sztuki konceptualnej w Polsce

3 grudnia 2022 | Trafostacja Sztuki w Szczecinie
Fot. Ewa Partum, „Zmiana”, fotografia, 73x51cm, 1974, dzięki uprzejmości artystki

Fot. Ewa Partum, „Legalność przestrzeni”, instalacja, Łódź, 1971, dzięki uprzejmości artystki

TRAFO Trafostacja Sztuki oraz Akademia Sztuki w Szczecinie serdecznie zapraszają na wykład Ewy Partum – legendarnej artystki, prekursorki sztuki konceptualnej, feministycznej i krytycznej w Polsce. Spotkanie, realizowane w ramach cyklu Wykłady Mistrzowskie*, odbędzie się w środę, 7 grudnia o 18:00.

„(…) sztuka nadaje mojemu życiu pewien sens. To ona daje satysfakcję, sprawia, że jest jakaś nadzieja, że się jakoś idzie do przodu, że się coś nowego dzieje, że się odkrywa nowe światy i że się daje komuś te światy poznać.(…) Sztuka jest inspirująca i prowadzi ludzi do pewnych rozwiązań, których mogą w swojej rzeczywistości używać. Sztuka daje nam kreatywne wzorce działania”. (Fragment manifestu Ewy Partum, napisanego w 2021 r. we współpracy z Anną Ciabach).

Ewa Partum - autorka instalacji w przestrzeni publicznej, akcji, performansów, filmów i fotografii oraz poezji wizualnej. Od 1965 roku, jako jedna z pierwszych w Polsce, zaczęła zajmować się sztuką konceptualną. Jej twórczość odegrała na gruncie polskim prekursorską rolę w dziedzinie body art, sztuki feministycznej i sztuki krytycznej. W latach 70. prowadziła w Łodzi autorską Galerię Adres. Od 1982 roku mieszka w Berlinie. Jej prace znajdują się m.in. w kolekcji MoMA New York, Tate Modern w Londynie, Museo Reina Sofia w Madrycie oraz wielu innych.

Cykl Wykładów Mistrzowskich w TRAFO prowadzonych przez wybitne artystki i artystów, kuratorki i kuratorów wystaw, krytyczki i krytyków. Każdy z gości zaprezentuje w wykładzie fragment swojego bogatego dorobku twórczego. Podjęta figura mistrza jest daleka od „uczonej ignorancji” i rutyny. Podkreślone zostaje nieustanne poszukiwanie wiedzy i metod twórczych, rewizja i dystans wobec własnej filozofii życia oraz miejsca w świecie. Cykl jest realizowany w ramach współpracy TRAFO i Akademii Sztuki w Szczecinie.NiUS Radio

Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności
Uniwersytet Szczeciński
ul. Cukrowa 12, 71-004 Szczecin
tel.: 91 444 34 71
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


© NiUS Radio Uniwersytet Szczeciński wszystkie prawa zastrzeżone. 

Do góry