©  NiUS Radio Uniwersytet Szczeciński wszystkie prawa zastrzeżone. 

 
  • Home
  • Aktualności
  • Kultura
  • Otwarcie wystawy Agaty Nowosielskiej „Opera bizarna” w TRAFO

Otwarcie wystawy Agaty Nowosielskiej „Opera bizarna” w TRAFO

16 listopada 2022 | Trafostacja Sztuki
Fot. TRAFO

TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy Agaty Nowosielskiej „Opera bizarna” w czwartek, 24 listopada 2022 r. o 19:00. Kuratorem wystawy, którą będzie można oglądać do 19 lutego 2023 r. jest Stanisław Ruksza.

Na solową wystawę Agaty Nowosielskiej składa się kilkadziesiąt obrazów i kolaży z ostatnich lat oraz ważniejsze prace z jej wcześniejszego dorobku, układające się czasem w instalacje malarskie. Artystkę interesuje „malarstwo, dzięki któremu można pokazać cały spektakl dotyczący życia z jego aspektami śmiertelnie poważnymi i tymi żartobliwie potraktowanymi”. "Opera bizarna" to pojemny zbiór barokowego czy quasi-campowego absurdu, groteski, pompatyczności i jednocześnie minimalizmu. To, co dziwaczne i kapryśne, nie tyle rozśmiesza, ile niepokoi, a to, co wydaje się przeszłe, staje się ponuro teraźniejsze.

W intertekstualnej sztuce Nowosielskiej spotykamy wielowątkowość filmowych czy literackich odniesień, kakofoniczność wątków dzieciństwa czy wspomnień, ale i upiornej śmieszności patosu współczesności i przypadkowości zjawisk świata. Na nadmiar kieruje też estetyka kolażu, tak adekwatna do uchwycenia ducha czasów przesytu, w którym wiele porządków (mentalnych, politycznych czy społecznych) zwykle tworzy pozór szybko rozpadającego się systemu, a postironia ludzkich postaw szybko zmienia się w farsę anachronicznych ambicji i odsuwa lękliwie tragizm samej siebie.

Pełne zgrywy i poczucia humoru malarstwo Agaty Nowosielskiej zwraca się do nas nie wprost, mimo że bardzo odważnie, otwarcie i całkowicie serio: „To co dla mnie jest związane z uprawianiem sztuki. Zawsze będę miała głód malarstwa. Zawsze będę miała własny pokój w rozumieniu Virginii Woolf. „Zawsze będę miała swoją przestrzeń dla sztuki, chociażby nie było już na czym i czym malować”.

𝐀𝐆𝐀𝐓𝐀 𝐍𝐎𝐖𝐎𝐒𝐈𝐄𝐋𝐒𝐊𝐀 (ur. 1982) - malarka, kuratorka i autorka tekstów o sztuce. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, studiowała w Hochschule für Künste Bremen oraz ukończyła Podyplomowe Muzealnicze Studia Kuratorskie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest kuratorką Galerii Żak w Gdańsku. Poprzednie wystawy solowe miała m.in. w CSW Łaźnia w Gdańsku, BWA w Zielonej Górze i Projektrum Hjaerne w Helsingborgu. Jej prace znajdują się w licznych kolekcjach publicznych i prywatnych. Laureatka wielu nagród, m.in. Bremerkunststipendium, Stypendium Kultura Polska na Świecie czy Splendor Gedanensis w Gdańsku. Artystka współpracuje ze Stolarska/Krupowicz Gallery w Warszawie.NiUS Radio

Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności
Uniwersytet Szczeciński
ul. Cukrowa 12, 71-004 Szczecin
tel.: 91 444 34 71
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


© NiUS Radio Uniwersytet Szczeciński wszystkie prawa zastrzeżone. 

Do góry