©  NiUS Radio Uniwersytet Szczeciński wszystkie prawa zastrzeżone. 

 
  • Home
  • Aktualności
  • Kultura
  • Walki rycerzy, tańce dworskie i osada dawnych rzemieślników - nie przegapcie Święta Gryfa!

Walki rycerzy, tańce dworskie i osada dawnych rzemieślników - nie przegapcie Święta Gryfa!

21 września 2022 | Zamek Książąt Pommorskich w Szczecinie

Fot. Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Pokazy walk rycerskich i żonglerki chorągwiami, osada dawnych rzemieślników, stanowisko kata i skryby, koncerty, lekcje tańców dworskich i wykłady z ciekawostkami z życia na dworze Gryfitów – to tylko niektóre atrakcje tegorocznej edycji Święta Gryfa. Na największą swoją doroczną imprezę historyczną Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprasza już w najbliższy weekend 24-25 września. Wstęp wolny!

Podczas Święta Gryfa zamkowy dziedziniec zamieni się w historyczną osadę pełną rycerzy, dam dworu i przedstawicieli dawnych rzemiosł. Będą także zbrojownia, stanowiska skryby i kata. Swoje kramy rozstawią m.in. sprzedawcy ceramiki, historycznej biżuterii oraz książek o tematyce historycznej.

W tym roku Zamek gościć będzie Gwardię Gryfa, Rycerstwo Ziemi Słupskiej oraz Bractwo Rycerskie Ziemi Międzyrzeckiej.

Wśród licznych atrakcji dla dzieci i dorosłych znajdą się m.in. potyczki rycerskie, żonglerka chorągwiami, warsztaty instrumentów i muzyki dawnej, koncerty, lekcje tańca dworskiego, konkursy, ale także wykłady związane z historią szczecińskiego zamku i dynastii Gryfitów. O archeologii zamku opowiedzą specjaliści w tej dziedzinie prof. Andrzej Janowski i Marek Dworaczyk. Codzienność na dworze Gryfitów przybliżą historycy prof. Paweł Gut i dr hab. Rafał Simiński.

Każdego dnia zaplanowany jest koncert muzyki dawnej. W sobotę wystąpi zespół Vocantus, w niedzielę  The Medievals.

Na zakończenie pierwszego dnia Święta Gryfa (w sobotę 24 września o godz. 20) zaplanowana jest projekcja filmu „Wielka Podróż Bogusława X” w reż. Katarzyny Zimnoch i Pawła Kleszczewskiego. Koprodukowana przez Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film animacja opowiada o słynnej wyprawie wielkiego Gryfity do Ziemi Świętej. Premierowe pokazy tego filmu odbywają się w ramach Festiwalu Filmowego Senior Movie.

Podczas wydarzenia Zamek zaprasza do historycznej osady, ale także na swoje stoisko, gdzie organizowane będą zabawy i zajęcia dla dzieci oraz quizy historyczne dla dzieci i dorosłych z pytaniami o tematyce związanej z historią zamku i regionu. Dla kolekcjonerów odcisków okolicznościowych pieczęci Zamek przygotował w tym roku aż dwie pieczęcie.

Święto Gryfa upamiętnia pierwsze udokumentowane użycie symbolu gryfa jako znaku dynastii Gryfitów i Księstwa Pomorskiego. Nawiązuje do rocznicy najstarszego zachowanego przedstawienia gryfa pomorskiego na pieczęci księcia Bogusława II na dokumencie z 29 września 1214 roku. Święto Gryfa obchodzone jest na szczecińskim Zamku rokrocznie od  2014 roku, który uchwałą Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego ustanowiony był Rokiem Gryfa.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny!

PROGRAM

24 września (sobota) 14:00 – 21:00

14.00 - historia rodu Gryfitów, prezentacja osady dawnych rzemiosł
14.30 - pokaz walk rycerskich
15.15 - legendy o gryfie
15.30 - Gwardia Gryfa – pokaz żonglowania chorągwiami i tańców dworskich
16.15 - pokaz katowski
16.45 - występ zespołu Vocantus wraz z lekcją tańca dworskiego
17.30 - Gwardia Gryfa – pokaz żonglowania chorągwiami i tańców dworskich
18.15 - pokaz walk rycerskich
19.00 - koncert zespołu Vocantus
20.00 - projekcja filmu „Wielka Podróż Bogusława X” w reż. Katarzyny Zimnoch i Pawła Kleszczewskiego. Animowany/Polska/ 2022 (50 min). Koprodukcja: Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film. Pokaz specjalny w ramach Festiwalu Filmowego Senior Movie

25 września (niedziela) 12:00 – 17:00

12.00 - historia rodu Gryfitów, prezentacja osady dawnych rzemiosł
12.30 - pokaz katowski
13.00 - wykład „Historia pod stopami – archeologia Zamku”
13.45 - Gwardia Gryfa – pokaz żonglowania chorągwiami i tańców dworskich
14.15 - wykład „Mycie, picie, w zamku życie – codzienność na dworze Gryfitów”
15.00 - pokaz walk rycerskich
16.00 - koncert zespołu The Medievals

Prowadzenie: Tomasz Wieczorek, Igor Górewicz, Michał ŚlączkaNiUS Radio

Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności
Uniwersytet Szczeciński
ul. Cukrowa 12, 71-004 Szczecin
tel.: 91 444 34 71
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


© NiUS Radio Uniwersytet Szczeciński wszystkie prawa zastrzeżone. 

Do góry