©  NiUS Radio Uniwersytet Szczeciński wszystkie prawa zastrzeżone. 

 
  • Home
  • Aktualności
  • Kultura
  • Siedemdziesiąt trzy metry nad miastem!

Siedemdziesiąt trzy metry nad miastem!

1 Czerwca 2022 | Muzeum Narodowe
Fot. Muzeum Narodowe w Szczecinie

Od 1 czerwca wieża Muzeum Narodowego w Szczecinie przy Wałach Chrobrego zostanie udostępniona zwiedzającym. By na nią wejść należy pokonać 230 schodów. Wysokość gmachu wraz z kopułą wynosi 54 metry, a wysokość nadodrzańskiej skarpy to 19 metrów, więc stojąc na tarasie widokowym znajdujemy się 73 metrów ponad lustrem Odry.

Gmach Muzeum to jedna z architektonicznych ikon Szczecina. Słynne założenie urbanistyczno-architektoniczne, tworzące nadodrzańską sylwetę miasta, zwane Tarasem Hakena (obecnie Wały Chrobrego) zaprojektował Wilhelm Meyer-Schwartau. Budynek został oddany do użytku w czerwcu 1913 roku i do końca drugiej wojny światowej był siedzibą Stadtmuseum Stettin, w którym wystawiano zbiory archeologiczne i etnograficzne, sztukę pomorską i europejską, kolekcje z Afryki, Azji i Oceanii oraz eksponaty przyrodnicze. W polskim Szczecinie pełni funkcje muzealne, będąc najpierw jednym z budynków Muzeum Pomorza Zachodniego, a od 1970 roku – Muzeum Narodowego. Należy do najokazalszych gmachów muzealnych w Polsce. Jest tu przechowywana i eksponowana jedna z największych w kraju kolekcji zabytków kultur pozaeuropejskich. Od jesieni 2021 roku w budynku można także oglądać nowe ekspozycje stałe z "Misterium Światła. Sztuka średniowieczna na Pomorzu" oraz "Ukryte znaczenia. Sztuka na Pomorzu w XVI i XVII wieku".

Więcej informacji na stronie www.muzeum.szczecin.plNiUS Radio

Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności
Uniwersytet Szczeciński
ul. Cukrowa 12, 71-004 Szczecin
tel.: 91 444 34 71
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


© NiUS Radio Uniwersytet Szczeciński wszystkie prawa zastrzeżone. 

Do góry